Szakmai bemutatkozás, motiváció
Dr. Kecskés Mária háziorvos vagyok. Egyetemi tanulmányaimat 1986-ban fejeztem be a Szegedi Orvostudományi Egyetemen. Ezt követően a Karcagi Városi Kórház belgyógyászati osztályán dolgoztam 1991-ig, amikor sikeres belgyógyászati szakvizsgát tettem. 1992. január 1-én kezdtem el háziorvosi tevékenységemet Gyöngyöspata településen, ahol azóta is dolgozom.
A háziorvosi munka folytatása mellett 1997-ben háziorvostan szakvizsgát szereztem. 2007-ben a Pécsi Orvostudományi Egyetem hagyományos kínai orvoslás képzésén licenc vizsgát tettem. 2013-ban egészségbiztosítás szakorvos lettem.
A Magyar Orvosi Kamara aktív tagja vagyok. Két cikluson keresztül országos küldöttként dolgoztam, jelenleg a gyöngyösi választókerület területi küldöttje vagyok.
Szakmai életutamat meghatározta, hogy gyermekkoromat egy jászsági kis faluban töltöttem, ahol 50 évig volt a község körzeti orvosa szakmai példaképem, Dr. Csala László, aki az egész falu „Doktor bácsija˝ volt. Az egyetemi tanulmányaim alatt sok hasznos tanácsot kaptam Tőle, amit később a betegekkel való kommunikációban kamatoztattam.
Már az egyetem kezdetekor is tudtam, hogy falusi háziorvos /akkor még körzeti orvos/ szeretnék lenni. A tanulmányaim befejezése után a belgyógyászati képzésre esett a választásom, mert minél nagyobb szakmai tapasztalattal szerettem volna kezdeni az önálló körzeti orvosi munkámat.
A kórházi tevékenységem során az intenzív és pszichiátria osztályon is töltöttem gyakorlati időt, ahol olyan tudásra tettem szert, amelyet később a háziorvosi ellátásban is jól tudtam kamatoztatni. Ezen osztályokon próbáltak rábeszélni a kórházi ellátásban való maradásra, de bármennyire is tetszett a csapatban végzett kórházi munka, én a beteg gyógyulási folyamatát nem egy rövid ideig szerettem volna nyomon követni, hanem hosszú távon. Erre a hosszú távú kapcsolatra, amely nemcsak a gyógyításról, hanem a prevencióról, edukációról és az évekig tartó szoros orvos-beteg együttműködésről is szól, csak a háziorvosnak van lehetősége.
A belgyógyászati szakvizsga megszerzése után leendő praxisomat azonnal keresni kezdtem, és Gyöngyöspata településen a 30. születésnapomon elnyert pályázattal meg is találtam. Az eltelt 33 év alatt szerencsére nem bántam meg döntésemet.
A pályázó által folytatott szakmai tevékenység, jó gyakorlat bemutatása
1992 óta dolgozom háziorvosként Gyöngyöspatán, ahol kezdetben 2600 fős vegyes praxis feladatait láttam el. 1996-ban a szomszéd településsel karöltve sikerült egy gyermekorvosi praxist kialakítani, így azóta kizárólag a felnőtt lakosság ellátását végzem. Jelenleg a praxis létszáma 1700 fő, amelyből kb. 20% hátrányos helyzetű, roma származású lakos.
Pályázatomban szeretném bemutatni a 33 év alatt végzett prevenciós tevékenységem, annak sokrétűségét, valamint a páciensek tájékoztatásához, mozgósításához alkalmazott módszerekben bekövetkezett változásokat.
A háziorvosi munkámat egy műszerek nélküli, kis alapterületű, vizsgáló helységből és váróból álló épületben kezdtem. Ez a rendelő nem tett lehetővé önálló szakdolgozói tevékenységet, minden eszközös vizsgálat, szűrés a rendelési időt meghosszabbítva az orvosi vizsgálóban zajlott. Munkámat kezdetektől fogva két ápolónő segítette, akik jelenleg is velem dolgoznak.
Az első év a lakosság megismerésével, az önkormányzat által finanszírozott legalapvetőbb eszközök beszerzésével telt.
Az akkori felszereltség csak az akut ellátást és a gondozás alapfeltételeit biztosította. Szerettem volna olyan eszközöket beszerezni, ami a krónikus betegek minőségi gondozását és szűrések végzését is lehetővé teszi. Elképzeléseim és terveim megvalósítását szakdolgozóim mindenben segítették.
Ezen tervek anyagi forrásának előteremtéséhez a település lakóinak segítségét kértük. 1993-ban jótékonysági bált szerveztünk, amelynek teljes bevételét a műszerek beszerzésére fordítottuk. A falu lakossága egy emberként céljaink mellé állt. A rendezvénynek nem csak anyagi haszna, hanem közösség építő hatása is lett. Ez a példátlan összefogás, az emberek hozzáállása erősített meg abban, hogy elnyertem a település bizalmát, szeretnek, és igényük van az általam képviselt primer és szekunder prevenciót is magában foglaló háziorvosi tevékenységre.
A felajánlásokból összegyűlt összegen minilabort, vérnyomásmérő monitort és mini Doppler készüléket vásároltunk. Így indítottuk el első szűrési programunkat.
A páciensek meghívása az ápolónők által végzett személyes megkeresésekkel történtek, hiszen telefonnal még kevés család rendelkezett.
A szűrés vérnyomásmérést, rendelői vércukor és koleszterinszint mérést, általános belgyógyászati vizsgálatot és EKG készítését foglalta magában. Hypertónia gyanú esetén ABPM-et helyeztünk fel, végtagi keringészavar gyanúja esetén doppler vizsgálatot végeztünk. A páciensekkel részletesen megbeszéltük a kapott eredményeket, életmód tanácsokkal láttuk el, vagy szükség esetén gondozásba vontuk.
Igen sok esetben igazolódott addig fel nem fedezett magasvérnyomás, 2. típusú cukorbetegség, de néhány betegnél alsó végtagi érszűkületre is fény derült. A korai felismerés és kezelés csökkentette a későbbi súlyos egészségügyi állapot kialakulásának kockázatát.
Minden évben nagy hangsúlyt fektettünk az influenza elleni védőoltások minél nagyobb számban történő beadására. A postások segítségével névre szóló meghívó levelet küldtünk a 65 év feletti vagy krónikus betegségben szenvedő pácienseinknek. Évente kb 500 fő jelent meg a kampány oltásokon. Talán ennek az átoltottságnak is köszönhető volt, hogy komoly influenza szövődményt nem tapasztaltunk, és nagyobb járvány is elkerülte a települést.
Kezdettől fogva fontosnak tartottuk a népegészségügyi szűrővizsgálatok népszerűsítését. A rendelés során felhívjuk pácienseink figyelmét a mammográfia, a nőgyógyászati rákszűrés, a tüdőszűrés és a rendszeres urológiai szűrővizsgálat fontosságára.
1994. májusában az önkormányzati fenntartásból vállalkozói működésbe léptünk, aminek legnagyobb előnye a gazdasági függetlenség volt.
1995-től folyamatosan biztosítjuk rendelőnkben a nagylaborhoz szükséges vérvételt a lakosság számára. Ennek oka, hogy a szűrés és gondozás során szükségessé váló vénás vérvizsgálatok az aktív korosztály esetében a munkából való kieséstől való félelem miatt sokszor elmaradtak. A lakóhelyhez közeli, kora reggeli vérvétel javítja a betegek együttműködését.
Rendelőnk további műszerekkel való felszerelésének a rendelő rossz infrastruktúrája szabott határt, amelynek megoldására az önkormányzattal évekig kerestük a műszaki megoldást.
A lakosság egészségi állapotának javítására szerettünk volna az eddigiektől eltérő módszereket is bevezetni. Az egészséges életmódot megcélzó szabadidős programok szervezésébe kezdtünk.
1998-ban a páciensek körében gyakran tapasztalt obesitás csökkentésére, megelőzésére klubot hoztunk létre, ahová túlsúllyal küzdő pácienseinket hívtunk meg. A további toborzást a közben Fogyi-klubnak elnevezett közösség tagjai végezték, és már a normál testsúllyal rendelkezők is szívesen csatlakoztak. A csoport 20 fővel indult, és olyan sikeresnek bizonyult, hogy egyes foglalkozásokon 50 fő is részt vett. A közösség 14-82 év közötti nőkből állt, a férfiak meghívása sikertelen volt. A klub, elnevezésével ellentétben, sok éven keresztül nem csak a fogyni vágyók, hanem az egészséges életmódra törekvő hölgyek közösségi tere lett.
Ápolónőim segítségével heti két foglalkozást tartottunk, amely két részből állt. Először egy életmóddal összefüggő beszélgetés zajlott, majd közös mozgással zárult a találkozó. A beszélgetések mindig más-más témát feldolgozva interaktívan zajlottak. A résztvevők által is javasolt kérdés felvetések között szerepelt többek között az inkontinencia, az intim-torna, szájápolás, bőrgondozás, csontritkulás megelőzése, változókori tünetek, öltözködési tanácsadás, kozmetikai tanácsok, étkezési szokások, diéták, mammográfia fontossága, nőgyógyászati rákszűrés. Sok esetben szakember segítségét vettük igénybe a téma feldolgozásához, így láttunk vendégül nőgyógyászt, kozmetikust, gyógytornászt, dietetikust, masszőrt és testnevelő tanárt is. Többször volt főzési bemutató, amin egy-egy egészséges étel elkészítését sajátítottuk el. A heti két mozgás is változatos formában zajlott a gyógytornától a közös sétán át az aerobik edzésig.
A csoport tagjai hetente dietetikus által összeállított mintaétrendet kaptak kézhez. Olyan sokan követték a dietetikus étrendjét, hogy a helyi élelmiszerbolt tulajdonosa előre elkérte a listát, mert csak így tudta kellő mennyiségben előre beszerezni az alapanyagokat. A foglalkozásokat rendszeres érnyomásmérés, vércukor, testsúly és BMI kontroll, egyéni motivációs beszélgetés egészítette ki.
Rövid idő alatt olyan közösség formálódott, ahol a csoporttagok örültek egymás sikereinek, és szükség esetén segítették, biztatták egymást a kitűzött célok elérésében. / pl. a helyi óvodában dolgozó Fogyi-klubosaknak a szintén tag szakács ebédre salátát készített a szokásos köretek helyett/
Fél évvel az indulás után a tagok összesítve közel 300 kg-ot fogytak, és sokan el tudták hagyni a magasvérnyomás vagy cukorbetegség miatt szedett gyógyszereiket. Külön örömmel töltött el, hogy a program legsikeresebb résztvevője egy roma származású hölgy volt, aki egy év alatt 30 kg súlyfeleslegtől és a hypertónia miatt szedett gyógyszerek felétől szabadult meg. Az ő példamutatása könnyebbé tette számunkra a prioritást élvező hátrányos helyzetű lakosság bevonását az egészségmegőrző programokba.
A csoport a falu közösségi életébe is bekapcsolódott. Sportrendezvényeken, vetélkedőkön, főzőversenyeken vettünk részt, ahol megmozdultak az addig passzív emberek. A főzőversenyeken
elért eredményeinkkel bizonyítottuk, hogy az egészséges étel is lehet ízletes.
A csoport sikereiről, a közösség fennállásának 5. évfordulóját ünneplő eseményről a gyöngyösi Városi TV életmód műsorában számolt be.
Lelkes csapatunkra építve nagyon sok embert el tudtunk érni. Így született meg a felnőtt úszásoktatás ötlete is, amit a helyi tanuszodában helyi szakemberrel végeztünk. A programban 3 csoportban összesen 36 felnőtt vett részt, akik a megszerzett tudással később rendszeres látogatói lettek az uszodának. Ezen program legnagyobb sikere talán az volt, hogy az eddigiekkel ellentétben meg tudtuk szólítani, mozdítani a férfiakat is.
1999-ben két nagyon hasznos tanfolyamot bonyolítottunk le a település lakóinak. Emlő önvizsgálat oktatást szerveztünk, amelyet a Magyar Rákellenes Liga segítségével kiképzett két ápolónőm tartott. A gyakorlati tudás elsajátításához „kóros mell önvizsgálat modell ”-t vásároltunk, amelynek segítségével a hölgyek megtapasztalhatták, hogy mit érezhetnek daganatra gyanús esetben. Ezeken a találkozókon is mindig felhívtuk a figyelmet a mammográfiás szűrésen való megjelenés fontosságára.
Több alkalommal az újraélesztés gyakorlati elsajátítását célzó estéket tartottunk az érdeklődő lakosságnak, majd pedagógusoknak, önkormányzati dolgozóknak, a rendőrörs állományának és a polgárőröknek. Ennek apropóját az adta, hogy a környéken szinte úttörőként egy civil szervezet, az Együtt Gyöngyöspatáért Baráti Kör támogatásával automata defibrillátort vásároltunk, amit a település 24 órán elérhető benzinkútjához helyeztünk ki, hogy bármikor és bárki számára elérhető legyen. Abban bíztunk, hogy a reanimáció gyakorlatának elsajátításával, és a defibrillátor használatának megismertetésével nagyobb esélye lesz a laikusok által megkezdett szakszerű életmentésnek.
2000-től a mozogni vágyóknak új mozgásformát vezettünk be. A tanuszodában aqua-fittnes edzést szerveztünk, amely a tanuszoda bezárásáig kisebb-nagyobb megszakításokkal 2019-ig működött.
A primer prevenció mellett mindvégig folytattuk a szekunder prevenciót is, amelynek feltételei 2007-ben nagyon sokat javultak. A rendelőépítés finanszírozását 100%-ban a vállalkozásunk biztosította. Az építési terveknél figyelembe vettem a szakmai tevékenységeink helyiség igényét is, így került kialakításra az orvosi rendelő és adminisztrációs helyiség mellett egy kezelő és egy prevenciós szoba is.
2007. január 1-én vettük birtokba új rendelőnket, ahol már minden rendelkezésre állt ahhoz, hogy mindhárman egy időben, önállóan is tudjunk dolgozni.
Az új épület adottságai lehetővé tették, hogy újabb műszerek beszerzésével bővítsük az ellátást. Ekkor szereztünk be új 24 órás vérnyomás és EKG monitort, BOSO boka-kar indexmérő készüléket, testösszetétel mérőt, amelyeket folyamatosan használtunk szűrésre, gondozásra is.
2017-ban Gyöngyöspata, Gyöngyöstarján és Nagyréde településen dolgozó 5 háziorvos praxisközösséget alakított, amelynek szakmai vezetője lettem. Így már három településre terjesztettük ki egészséges életmódot célzó programjainkat, amelynek lebonyolításába a többi kolléga is bekapcsolódott.
A praxisközösség tevékenységét a lakosság kardiovaszkuláris állapotfelmérésével kezdtük, amelyre a páciensek telefonos vagy internetes / e-mail, praxisközösségi facebook csoport/ meghívást kaptak.
Az állapotfelmérés során életmód kérdőív kitöltés, vérnyomásmérés, vércukor és koleszterin meghatározás, BMI számítás, mini mental teszt és alvási apnoe kérdőív kitöltés, boka-kar index mérés történt. Az eredményeket értékelve egyéni egészségtervet állítottunk össze, valamint szükség esetén minimál intervenciót végeztünk. Az egészségterv megvalósításához a résztvevők az önkormányzat által biztosított, helyben elérhető gyógytornász, pszichológus és dietetikus személyében kaptak segítséget.
Mindhárom településen egyéni- és csoportos gyógytorna, pszichológia, valamint dietetikai tanácsadás zajlott. A gyógytornát mozgásszervi megbetegedés, mozgásszegény életmód, obesitás fennállása esetén indikáltuk. A dietetikus hiperkoleszterinémia, hiperurikémia, szénhidrát anyagcserezavar és obesitás esetén nyújtott segítséget. A pszichológus a szorongással küzdők egyéni, míg a túlsúllyal küzdő kliensek csoportos pszichés vezetését végezte.
A dohányzás miatt kiszűrt pácienseknek dohányzásról leszoktató csoportos programok indultak. Sajnos itt a lemorzsolódás aránya igen magas volt.
Települési rendezvényekhez kapcsolódva évente egyszer egészség-napot szerveztünk, ahol újraélesztés, emlő önvizsgálat oktatás, és egészség-kvíz színesítette a programot. Ezen alkalmakat megragadva kampány szűrést végeztünk, ahová a rendelőben végzett tevékenység minden eszközét kitelepítettük. Gyöngyöspatán első évben 93-an, második évben 52-en éltek a lehetőséggel.
A nagy érdeklődés ellenére szomorúan tapasztaltuk, hogy a szegregátumban élő roma lakosság az egészség-nap adta lehetőséggel nem élt. Ennek megoldására lakóhelyükhöz közel, a szegregátumba vittük a szolgáltatásainkat. Erre a célra az önkormányzat segítségével sátrakat állítottunk, amiben a műszeres vizsgálatokat kellő intimitással el tudtuk végezni. A roma közösség nagyon örült a lehetőségnek, sorban álltak a sátrak előtt. Egy nap alatt sikerült 40 fő komplex vizsgálatát elvégezni, akik közül többen kerültek hypertónia, diabetes és érszűkület miatt gondozásba.
Ebben az időszakban sok közösségi programot is szerveztünk. Több, mint 100-an vettek részt a családoknak meghirdetett 5 km-es Mikulás-túrán. Az Idősek klubjában havonta az egészséggel, betegségek megelőzésével kapcsolatos előadásokat tartottunk.
A helyi iskola 5-8. osztályos diákjainak osztályfőnöki órák keretében elsősegély és reanimáció oktatást vezettünk, valamint előadást tartottunk a dohányzás káros hatásairól, alkohol fogyasztásról, droghasználatról és a telekommunikációs eszközök használatának veszélyeiről.
Érdeklődő pácienseink hat csoportban a meghívott szakember által tartott” Williams-életkészség” tréningen vettek részt.
A gyógytorna mellett a település adottságait kihasználva ismét elindítottuk a felnőtt úszásoktatást. A korábbi időszakban Gyöngyöspatán nagyon népszerű aquafittnesz foglalkozások is újra indultak. A vizes programjainkat immár nem csak a helyiek, hanem a praxisközösség teljes lakossága igénybe vette.
Az összes program szervezését, a résztvevők aktivizálását a praxis dolgozóival végeztük, a lebonyolításban számos szakember segítségét vettük igénybe.
2018-ban elsők között kötöttünk megállapodást a Nemzeti Népegészségügyi Központ által meghirdetett „Komplex népegészségügyi szűrések” projekt keretében szervezett vastagbélszűrésben történő háziorvosi együttműködésre. A projekt céljainak megvalósítása érdekében a meghívót kapott pácienseinket telefonon is megkerestük, hogy ily módon is felhívjuk figyelmüket a vizsgálat fontosságára. Az évek során praxisunkban közel 300 szűrés történt. 25 betegnél pozitív eredményről kaptunk értesítést, akiknek további gastroenterológiai kivizsgálását kezdeményeztük, koordináltuk. Az eszközös vizsgálatok során 9 főnél malignus folyamat vagy azt megelőző állapot került felfedezésre. Ezen állapotok korai felismerése, korai kezelése a beteg további életkilátásait nagyban javította, ami a mi munkánk sikere is.
2019. márciusában a Covid-19 pandémia mindent megváltoztatott. A korlátozó intézkedések miatt az addig működő minden tevékenységünket be kellett fejezni. A pácienseinkkel interneten, telefonon tartottuk a kapcsolatot. Sokan panaszkodtak bezártságra, mozgáshiányra, depresszióra. Mindannyiunknak hiányoztak a jól megszokott közösségek.
Ennek enyhítésére a gyógytornász által készített videókat tettünk fel a praxisközösség facebook oldalára, amit mindenki otthonában el tudott végezni. A csoportos és egyéni diétás tanácsadás, valamint a megkezdett pszichoterápiás foglalkozások interneten, Zoom segítségével folytatódtak. Az aktivitást jól nyomon tudtuk követni a feltöltött anyagok megtekintési számaival, a messengeren küldött sok pozitív üzenettel.
A pandémia idején nagyon fontosnak éreztem a település lakosságának tájékoztatását a helyi járványügyi helyzetről, a szükséges intézkedésekről, az egyének feladatairól, majd később a védőoltások szervezéséről. Ezt hetente egyszer-kétszer a rendelő Facebook oldalára feltöltött részletes hírlevelekkel tettem meg, aminek következtében eddig soha nem tapasztalt módon nőtt az oldal látogatóinak száma. Több visszajelzést kaptam, hogy mennyire kíváncsian várják a friss tájékoztatómat. Ez a platform nyújtott lehetőséget a Covid elleni védőoltások népszerűsítésére is. A járvány idején a betegek ellátása mellett, mint legfontosabb prevenciós feladat, a védőoltásokon való részvétel szervezése, és az oltások lebonyolítása ránk hárult. A toborzás minden esetben telefonos megkeresés formájában zajlott. Az oltásokat, ha az időjárás engedte, a rendelő udvarán felállított sátorban a járványügyi szabályok szigorú betartásával végeztük. Az aktív korú páciensek számára hétvégén is biztosítottunk lehetőséget az oltás felvételére. A rendelkezésünkre bocsájtott oltóanyag számától függően napi 20-100 oltást adtunk be. Az oltási program lebonyolításában és az adminisztrációs feladatok napi szintű elvégzésében az önkormányzat dolgozói és lelkes aktivisták segítettek. Munkánkat nagyban motiválta az a tudat, hogy ezzel a tevékenységgel további súlyos szövődményekkel járó megbetegedéseket előzünk meg, és életünk hamarosan visszatérhet a régi kerékvágásba. Azt hiszem mindannyiunk számára felejthetetlen élmény maradt annak a napnak az eufóriája, amikor az első közel száz, 65 év feletti páciensünket oltottuk be, és láttuk örömüket, megkönnyebbülésüket.
A járványügyi helyzet javulása lehetővé tette, hogy ismét elindítsuk a rendelőben végzett szűréseket. A kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát jelentő rizikófaktorok felderítése, a felfedezett kórállapot korai kezelése, rendszeres gondozásba vétele volt a fő célunk.2023-ban az EFOP „Alapellátás fejlesztése a háziorvosi és házi gyermekorvosi szolgálatok kapuőri funkciójának megerősítésére” című kiemelt projekt keretében praxisunk számos ezen célok elérését szolgáló műszert igényelt. A rendelő felszereltsége új EKG-val, betegekhez kihelyezhető vércukor és vérnyomásmérőkkel , ABPM-mel, alvási apnoe kimutatását szolgáló monitorral, pitvar fibrilláció monitorral, oxigén szaturáció mérővel és Chebio laborkészülékkel bővült.A POCT laborkészülékkel elvégezhető hsCRP / szívspecifikus CRP/ és HgbA1C méréssel egészítettük ki az eddigi szűrővizsgálatokat.
A lakosság aktivitásának növelésére nagyon jó ötletnek bizonyult a komplex szűrés kiegészítése helyben végzett PSA meghatározással, hiszen ennek a vizsgálatnak az elérhetővé tétele a férfi lakosság soha nem tapasztalt jelentkezési hullámát indította el. Ez az aktivitás azóta is tapasztalható. A korábban ragyogóan működő, közösségi térben zajló egészségmegőrző programok pandémia utáni újraindítása nem volt könnyű feladat, aminek legfőbb oka a páciensek járvány alatti időszakban kialakult zárkózottsága, passzív életmódja volt. Szerencsére a gyógytorna foglalkozások a mai napig heti rendszerességgel zajlanak.
A pályázó prevenciós munkájának társadalmi és szakmai jelentősége
Községben felnőve tudom, hogy a falun élő emberek egészségügyi szempontból hátrányban vannak a városi lakossághoz képest. Sokkal kevesebb lehetőségük van az egészséges életmódot szolgáló szolgáltatások elérésére. Főleg a közép- és idősebb korosztály nem talál helyben elérhető mozgás lehetőséget. A falvakban kevés szakember áll rendelkezésre, aki szabadidős foglalkozásokat, egészséges életmódot célzó programokat szervezne. A szűrések nagy része is a városi szakrendelőkben vehető igénybe, ahová főleg az idősebb lakosok nem szívesen utaznak el. A kistelepülések háziorvosai, ápolónői, védőnői, pedagógusai sokat tehetnek ezeknek a hátrányoknak a csökkentése érdekében. Helyben elvégzett szűrővizsgálatokkal, egészségmegőrző programokkal segíthetik a lakosság életminőség javítását.
33 éve végzem háziorvosi tevékenységemet azzal a hozzáállással, hogy az általam ellátott lakosságnak ne csak gyógyítója, hanem egészségének őrzője is legyek. Kezdetektől fogva igyekeztem a pácienseim egészségügyi állapotát nyomon követni, minden bajban mellettük állni. 15 éven át hétköznapi 24 órás készenléti ügyeletet biztosítottam a településen, így az ügyeleti időben is én láttam el betegeimet.
A gyógyító munka mellett a prevenciós tevékenység elindítását is nagyon fontosnak tartottam. A szűrési tevékenység bevezetése után tapasztaltam meg, hogy a kiszűrt pácienseknek az életmód tanácsadáson és gyógyszeres kezelésen kívül több lehetőséget is biztosítani kell egészségük megőrzése érdekében. Ekkor jött az életmód programok szervezésének ötlete, ahol különböző mozgásformákkal, diétás tanácsadással, egészségügyi oktatással előzhetjük meg a betegségek kialakulását, vagy a már kialakult kórállapot rosszabbodását.
A terveim megvalósításának sikerességéhez nagymértékben hozzájárult két ápolónőm aktív, lelkes hozzáállása, valamint egy támogató önkormányzat. A szervezés módszerei nagyon sokat változtak az eltelt évtizedek alatt. A kezdeti személyes megkeresést felváltotta a postásokkal eljuttatott meghívó, majd a telefonhívások, míg az utóbbi években az olyan internet adta lehetőségek használata, mint az e-mail, messenger, illetve facebook csoportok létrehozása.
A szűrés során végzett vizsgálatok is egyre bővültek a műszerezettségünk fejlesztésével. A közösségi térben zajló programok szervezésében mindig figyelembe vettük a résztvevők igényeit, és a helyi adottságokat is. Az iskolás gyerekektől az idősek klubjába járó szépkorú emberekig mindenki a korosztályának megfelelő programban vehetett részt. Ápolónőimmel nemcsak a szervezésben vettünk részt, hanem jelen voltunk minden foglalkozáson személyesen is. A betegeinkkel ott kialakított szoros emberi kapcsolatunk a mindennapi gyógyító tevékenységet is segíti, hiszen a betegek nagyobb bizalommal fordulnak hozzánk.
A folyamatosan végzett primer és szekunder prevenciós tevékenységgel elért eredményeket számszerűsíteni nagyon nehéz. A megnyert egészségben eltöltött életévek számát nem tudom kimutatni, de a hosszú évek alatt olyan sok egyén által elért sikerről tudnék írni, ami ennek a pályázatnak a kereteit meghaladja.
Talán a praxisok szakmai tevékenységét értékelő indikációs rendszer néhány indikátora adhat számszerű visszaigazolást tevékenységünk hasznosságáról.
A praxisunkban a mammográfiás megjelenések indikátora a 41%-os országos átlaghoz viszonyítva jelenleg 49%. A kardiovaszkuláris szűrővizsgálatok 17%-os országos átlaga mellett igen magasnak számít az általunk elért 67%. A hypertónia átszűrtséget jól igazoló magasvérnyomás gondozás indikátornál a 40-54 év közöttiek esetén 31%-os /országos átlag 25%/, míg az 55-69 év közöttieknél 66,5%-os /országos átlag 62%/ eredményt értünk el.
Mind a négy prevenció hatékonyságát mutató indikátornál az országos eredményekkel összehasonlítva praxisunk a legjobb 25%-ban van.
Az általunk végzett primer prevenciós tevékenység középpontjában az egészség megőrzése, az egészség védelme állt. Ezt a testmozgásra és egészséges életmódra ösztönző programjainkkal, valamint a védőoltások beadásával értük el.
A szekunder prevenció alapját a folyamatos szűrési tevékenységünk adta. A népegészségügyi szempontból gyakori szív-érrendszeri megbetegedések és rosszindulatú daganatok korai, lehetőleg még panaszokat nem okozó stádiumban való felfedezése volt a célunk. Ezen állapotok korai felismerésével, korai kezelésével, gondozásával további egészségkárosodást tudtunk megelőzni, amely a betegek életminőségének javítása mellett az egészségügyi ellátórendszer terhelését is csökkenti.
Úgy érzem, hogy a pályám kezdetén falusi háziorvosként magam elé tűzött szakmai célokat mindvégig követtem, a rám bízott lakosság egészségi állapotának javítása érdekében minden tőlem telhetőt megtettem.
Az élet iróniája, hogy falusi háziorvosi státuszom anélkül vált városivá, hogy elhagytam volna a praxisomat, hiszen 2014-ben Gyöngyöspata visszakapta az 1871-ben elvett városi rangját. Mivel a település adottságai ezzel mit sem változtak, a feladatok is változatlanok maradtak, és én ezután is odaadással, szorgalommal folytatom a munkát.