Szakmai adatok:
1999 általános orvosi diploma - SZAOTE
2004 orvos-közgazdász - SZTE
2008 háziorvostan szakvizsga - SZTE
2010 foglalkozás-orvostan szakvizsga - SZTE
2013- oktató háziorvos - DE
2016-2023 Magyar Orvosi Kamara megyei elnök
2017- oktató üzemorvos - DE
2018- szakmai vezető - Nyíregyházi Egészség Praxisközösség
2020-2023 megyei háziorvosi kollegiális szakmai vezető
2020-2023 Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi Csoport vezető
2023 minősített életmódorvos - International Board of Lifestyle Medicine
2024 Health coach - Health Coach Akadémia
2024 POCUS - ágy melletti ultrahang az alapellátásban képzés
Szakmai elismerések:
2018 Közösségért díj - Magyar Orvosi Kamara
2019 Semmelweis emlékérem - Nyíregyháza MJVÖ
2020 Bencs Kálmán díj - Nyíregyháza MJVÖ
2020 Szent Corona emlékérem
2020 Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Védelméért díj - Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei KH
A praxis és a szakmai vezető prevenciós tevékenysége
Több mint másfél évtizede vettem át praxisomat Nyíregyháza szívében, a megyei kórházzal szemben. A praxisban a kezdetektől nagy figyelmet fordítottam a rendelő olyan irányú fejlesztésére, amely infrastrukturálisan és személyi állományát illetően is alkalmas a modern kor változó kihívásának megfelelni és a napi feladatok mellett a prevenciós tevékenységünket is folyamatosan képesek legyünk fejleszteni.
A praxis 2019-ben a COVID előtt alig pár hónappal költözött egy új kialakítású önkormányzati ingatlanba, ahol a kedvező adottságok miatt lehetőség volt nemcsak az orvosi és asszisztensi ellátás külön helyiségbe szervezésére, de egy külön helyiség kialakítására a prevenciós rendelés adta feladatoknak a napi működéstől történő elválasztására. A váróhelyiségkialakításakor kifejezett szempont volt az, hogy a páciensek a várakozás idejét is hasznosan tölthessék és a gyakorta elmondott, vagy fontos információkat egy LCD infoscreenen is megjelenítsük, valamint a rendelőben kapott tanácsot egy-egy weboldal felkeresésére már a váróban megtehessék egy internet terminálon.
Praxisunkban már 10 éve felsőfokú végzettségű diplomás ápoló segíti a munkámat, majd 3 éve csatlakozott be a praxis munkájába egy egyetemi végzettségű kiterjesztett hatáskörű közösségi ápoló (APN) is. A két kollégám magas szintű képzettsége, multinacionális környezetben is edzett szemlélete és hozzáállása a biztosítéka annak, hogy a napi ellátási-, a krónikus gondozási és a prevenciós tevékenységünk is megfeleljen a magunknak támasztott magas elvárásoknak, pácienseink az elérhető legmagasabb minőségű ellátásban részesüljenek.
A saját szakmai fejlődésem is kiemelt fontosságú, a folyamatos képzés és fejlődés számomra állandó motiváció. A háziorvosi szakvizsga mellett foglalkozás-orvostan szakvizsgát tettem, amint erre lehetőségem volt. Több mint 10 éve oktató háziorvos és több mint 5 éve oktató üzemorvos is vagyok, több rezidens szakorvossá válását kísértük végig, bízva abban, hogy szemléletünk az övékét is formálja. A COVID sok változást hozott számomra. A világjárvány előtt nevezett ki az OKFŐ sikeres pályázat után háziorvosi megyei kollegiális szakmai vezetőnek és ezzel szinte egyidőben alapítottuk meg a MOK Háziorvosi Csoportját, melynek vezetőjévé választottak. Mindkét vezetői feladatomban igyekeztem a kollégák mindennapjait megkönnyíteni, segítve jogszabályok értelmezését és javaslatok megfogalmazását a döntéshozók felé. A COVID időszak háziorvosi vezetőként is komoly kihívás elé állított, részt vettem a megye védelmi csoport működésében, az oltásszervezés eredményes szervezésében, koordinálásában. A kollégáktól számos pozitív visszajelzést kaptam, hogy jó úton járok a saját közösségem mindennapjainak, szakmai munkájának könnyebbé tételében, segítésében. Bár már mindkét vezetői megbízásomról lemondtam, sok kolléga a mai napig engem keres meg, hív fel, ha tanácsra van szüksége.
2023 nagy változás volt a szakmai életemben, mert korábban is meglévő érdeklődésem az életmódbeli változások egészségre gyakorolt hatását illetően megérett és a témában egy hosszas képzést és vizsgát követően minősítést kaptam, 2023 végén minősített életmódorvos, 2024 januárjában pedig health coach végzettséget szereztem. A két képzés és végzettség megszerzésének okairól és szakmai tevékenységembe ágyazásáról a későbbiekben írok részletesebben.
Nemrégiben elvégeztem egy POCUS - ágy melletti ultrahang az alapellátásban képzést is, amellyel a háziorvosi praxisomban eszközbeszerzések kapcsán elérhető Sonoscape S6 és BMV ultrahang eszközöket jobban ki tudjuk használni és a prevenció, szűrővizsgálatok szolgálatába állítani.
Prevenciós, szűrési tevékenységeink a praxisban részletesen:
Indikátor rendszer szempontjainak megfelelő szűrési felhívások
Bár a prevenció mindig is kiemelt feladat volt napi tevékenységünkben, munkánk szervezésében, a finanszírozás megváltozása kiemelten fontossá tette ezen finanszírozási szempontok mentén finomítani azt. A mammográfiás behívási listák alapján ráerősítünk az adott betegkörnél emailen is, felhívva a figyelmüket a szűrésen való részvétel fontosságára. Az influenza időszak előtt szintén már jó előre leszűrjük az érintett pácienskört excelben és email hírlevélben hívjuk be az oltási szezonban többször is őket. Az indikátor rendszer többi, többnyire kardiovaszkuláris elemeinek javítását a prevenciós rendelésre behívott és „gondozásoptimalizált” páciensek megszólításával igyekszünk elérni. Ebben óriási szerep jut a 2 felsőfokú végzettségű kolléganőmnek, akik hatalmas erőfeszítéseket tesznek meg a betegek megszólítása és a szükséges feladatok követésének elvégzésével. Erőfeszítéseink eredményesnek tűnnek, hiszen hónapról-hónapra 20 pont feletti indikátor pontokat teljesít a praxis, ami kiemelkedő eredmény. Az indikátorrendszer mint finanszírozási eszköz egy nemszeretem elem a háziorvosok körében, de azért az is jól látszik, hogy azon kollégák, akiknek a prevenciós tevékenysége kiemelkedő, azok az indikátor finanszírozásnak is kedvezményezettjei.
Szűrővizsgálatok szervezése a praxisban
A tavalyi évben eredményes szűrővizsgálati kampányt szerveztünk a Movember kapcsán a 40 év feletti férfibetegeinket megszólítva. Leszűrtük az adott életkori pácienskört és email hírlevelet küldtünk nekik, a vizsgálatra egy Google Forms űrlap kitöltésével jelentkezhettek. A vizsgálatra jelentkező pácienseknél áttekintő hasi ultrahang vizsgálatot, PSA-val kiegészített nagylabor vizsgálatot és EKG vizsgálatot végeztünk el. Ezt a szűrést idén is meg fogjuk ismételni.
Miután október a mellrák elleni küzdelem hónapja, ezért idén a hölgyeknek is szervezünk szűrővizsgálatot. Emlő utrahang szűrésre kerül sor október végén, amelyet kiegészítünk nagylabor vérvizsgálattal. A vizsgálatra Facebookon, youtube csatornán, email hírlevélben és tömeges smsben is toborozzuk a pácienseket.
Ezeken kívül sor került már demencia szűrővizsgálatra a praxisban neurológus bevonásával, boka-kar index szűrésra, pajzsmirigy ultrahang szűrésre, illetve gyógytornász és dietetikai tanácsadás, valamint egészségpszichológus bevonására is sor került praxisközösségi együttműködés keretében.
Szűrővizsgálatok szervezése az üzemorvosi praxisban
A foglalkozás-egészségügyi tevékenység maga egy prevenciós tevékenység, hiszen döntően olyan embereket vizsgálunk, akik ad1 maguktól nem biztos, hogy eljutnának orvoshoz, ad2 aktuálisan többségében nincs egészségpanaszuk. Ezért már az alaptevékenységünk során sokszor derül ki olyan eltérés, amivel a háziorvos kollégákhoz irányítjuk a dolgozót, mielőtt alkalmas véleményt kaphatna. Vérnyomáspanaszok, látásromlás, laboratóriumi eltérések, mozgásszervi eltérések ezek döntően, melyek gondozásba vétele, terápia módosítása jelentősen javítja az adott dolgozó egészségi állapotát. Ezen az alaptevékenységen túl többnyire a megbízókon múlik, hogy van-e igény egészségszűrésre a munkahelyen is. Ezekért a munkahelyen biztosított ingyenes szűrővizsgálati lehetőségekért ugyanis a dolgozók nagyon hálásak, mert helyben és munkaidőben történik meg olyan vizsgálatuk, amire egyébként sem idejük, sem pénzük nem lenne elvégeztetni. Az egészségszűrések tartalmát persze meghatározza az adott munkáltató büdzséje, de a teljesség igénye nélkül szerveztünk már vállalati sportnapon vércukor, koleszterin, testzsír, wiwe szűrést, volt általunk szervezett emlő, pajzsmirigy, hasi és alsó végtagi ér ultrahang szűrővizsgálat, csontritkulás szűrés, szemészeti szűrővizsgálat, labor vérvizsgálat szűrés, dietetikai tanácsadás.
Praxisközösségi prevenciós tevékenység
2019 óta praxisközösségben dolgozunk, részt vettünk a „Három generációval az egészségért” programban eredményes pályázatot követően gyógytornászt, dietetikust, egészségpszichológust és gyerekpszichológust sikerült bevonnunk a napi munkába 5 felnőtt és egy gyerek praxis együttműködésében. Ez az időszak roppant pezsgő volt, hiszen ezen szakemberek bevonásával és a programban vállalt célok mentén dolgozva prevenciós tevékenységünk kiteljesedett. A páciensek örömmel vették ezeket a lehetőségeket és jómagam konzorciumvezetőként is proaktívan fejlesztettem a tevékenységi listákat. Az egyéni és csoportos gyógytorna mellett gyógytornászunk közreműködésével a leggyakoribb panaszokra nyak, váll, hát torna, gerinctorna és alsó végtagi torna videót készítettünk el, amely azóta is nagy segítség, mikor gyógytorna gyakorlatokat kell javasolnunk panasz esetén.
A praxisközösség több ízben szervezett közösségi, szűrősátras egészségnapot is, ahol a tevékenységünk bemutatása mellett komplex szűrővizsgálatokat végeztünk. A klasszikus vércukor, vérnyomás, koleszterin mérésen túl, boka-kar index mérést, wiwe mérést, dietetikai tanácsadást, testzsírszázalék mérést végeztünk a megjelentek nagy örömére.
A praxisközösségben egy vezető team alakult ki, jómagam voltam a szakmai vezető, mellettem dolgozott egy gazdasági, kontrolling szakember, aki a pályázattal járó adminisztrációban segített rengeteget, illetve foglalkoztattunk egy praxiskoordinátort is, aki APN végzettségével felügyelte a praxisok ápolói munkáját a vállalt egészségcélok mentén. Az ő feladata volt a szakmai felügyelet mellett az egy-egy praxisban kialakult jó gyakorlatok praxisközösségi szintre emelése, az ezzel kapcsolatos tudástranszfer biztosítása a praxisközösségen belül.
Sajnos ahogy a „Három generációval az egészség” program lezárult, ezen szakemberek foglalkoztatására a háziorvosi alapfinanszírozásban nincs forrás, ezért nagyon várjuk, hogy a kialakult jó gyakorlatainkat folytathassuk és a háziorvosi munkánkban, prevenciós tevékenységeinkben újra igénybe vehessük ezen szakemberek munkáját.
Életmódorvosi, health coach végzettség az eredményesebb és magasabb szakmai színvonalú prevenciós munka érdekében
Egy háziorvos feladata az én meggyőződésem szerint a rábízott páciensek egészségben tartása, vagy amennyiben akut vagy krónikus egészségügyi problémái merülnek fel, akkor segítse a pácienst mielőbb visszaszerezni az egészséges állapotát. Ezen tevékenység során óriási szerep hárul a megelőzésre, a gyógyszeres terápia előtt annak felismertetésére a pácienssel, hogy akár kis életmódbeli változások is mekkora nyereséget jelentenek az egészségüket illetően. Az életmódorvoslás egy hatalmas jövő előtt álló új szakterület, nyugaton már nemzetközi társasága van a szakmának és képzésnek. 6 pillére a táplálkozás, mozgás, stresszkezelés, alvás, szociális élet és káros szenvedélyek kerülése. Ezen 6 pillér tulajdonképpen az egészséges életmód alapja is, bármelyik pillér meggyengülésével előbb-utóbb számítani lehet valamiféle egészségpanaszra.
Magyarországon 2 éve nyílt először lehetőség arra, hogy az International Board of Lifestyle Medicine, azaz a nemzetközi életmódorvosi társaság által akkreditált és elismert minősítő vizsgát tehessenek az arra felkészültek. Jómagam 2023 decemberében vizsgáztam eredményesen és használom azóta is mind háziorvosi, mind foglalkozás-egészségügyi tevékenységem során. Az életmódbeli, viselkedésbeli változások lassan történnek és többnyire a páciens saját motivációja szükséges hozzá, ebben a háziorvosnak segítő, támogató szerepe van, hogy ezen a hosszú úton elkísérje az életmódváltó páciensét. Miután hiányérzetem volt ezen készségeket, technikákat, gyakorlatokat illetően, ezért 2023-ban egy health coach képzést is elvégeztem, hogy egy klasszikus, de az egészségi állapotra fókuszáló coaching szolgáltatást nyújthassak a hozzám fordulóknak.
Social media bejegyzések, videók készítése a prevenció témakörében
Mind a praxisnak, mind a praxisközösségnek, mind az életmódorvosi tevékenységemnek van Facebook oldala, az életmódorvosi tevékenységemnek ráadásul a fiatalabb generációt jobban elérő Instagram és TikTok felületén is tervezek megjelenést.
Jelenleg egy háziorvosi praxis a legközvetlenebbül és leghatékonyabban a Facebook felületén kommunikálhat a páciensekkel, hiszen bármilyen információ, kép, videó, szöveg könnyedén megosztható, közölhető, miközben a Facebook használóinak döntő többsége az idősebb 40+ generáció, akiknek a fiatalokhoz képest egyre gyakoribb az interakciója az egészségügyi ellátórendszerrel, illetve akiket az életkori esedékes szűrővizsgálatok, prevenció miatt meg is kell tudnunk szólítani.
Korábban rengeteg posztot gyártottam hosszú-hosszú szövegekkel és egy figyelemfelhívó képpel, ezek a posztok korábban jó elérést és elég magas reakciószámot (like, megosztás) eredményeztek. Az utóbbi időben, különösen a TikTok térnyerésével vettem észre azt, hogy az emberek egyre kevésbé akarnak olvasni, vagy legalábbis kevesebb a türelmük a hosszú bejegyzések kapcsán. Egyre több a tartalomgyártó influenszer és a médiafogyasztási szokások is ennek megfelelően alakultak át, ez a Facebook felületére is begyűrűzött. Rájöttem, videós tartalmakban kell elmondanom az oldal látogatóinak ugyanazt, amiről egy bejegyzés szólna, ha a korábbiakhoz hasonló eléréseket szeretnék. Nem okozott korábban sem gondot nekem; ha akár nagyobb tömeg előtt kellett beszélnem, de őszintén szólva ezt a „készítsünk videós tartalmat” feladatot korábban túlgondoltam. Tökéletes szerkesztettségű, jó hátterű, megkomponált videós tartalmakban gondolkodtam és ez tartott vissza attól, hogy ezek valójában el is készüljenek. Közben egy vezetés közben felvett videóanyag, vagy a rendelőben futtában az ötlet melegében leforgatott videós tartalom ugyanolyan jó tud lenni, mint a képi világát illetően profi anyag. Hiszen a lényeg, maga a tartalom. Ha az megfogja a látogató figyelmét, akkor szinte mindegy milyen képi világgal készült el az. És mint minden olyan dolgot, amit az ember korábban nem csinált, ezt is tanulni, gyakorolni kell. Mert gyakorlat közben tökéletesedik, hogy hogyan, mikor készüljön egy egy anyag, milyen hosszúságban, és a videószerkesztés is egy könnyen tanulható dolog a mai technikai segítségek mellett. Úgyhogy ebbe bele is kezdtem már, mind a háziorvosi, mind az életmódorvosi tevékenységekben elsősorban videós anyagokat készítek a jövőben. A jó videó rövid, fenntartja a figyelmet végig és zárásképpen valamilyen akcióra, tevékenységre sarkallja a nézőit. Ráadásul a videós tartalmak más csatornákon (Instagram, TikTok, YouTube) is megoszthatóak, növelve ezzel az elérés hatékonyságát.
Videós tartalmak tekintetében követem a korábbi gyakorlatomat, hogy mindig a praxisban is aktuális és megjelenő panaszokat dolgozom fel. Allergiaszezonban az allergiáról, nyáron az utazási betegségekről, védőoltásokról, tavasszal a kullancsok terjesztette betegségekről, ősszel, télen a megfázásról, influenzaoltásról kell beszélnünk például. Mindeközben a praxisban előforduló rendszeresen ismételt tanácsokat is érdemes videós tartalomként leforgatni, valamint a bosszantó gyakorlatokra, rossz betegszokásokra is felhívni a figyelmet, a praxsi működési rendjét javítandó. És hát persze a videós bejelentkezések a szűrővizsgálatokra történő felhívásokra is kiválóan alkalmasak.
Válasszon okosan kampány a páciensek tudatosságának javítására, hogy mindig a panaszaiknak megfelelő ellátási szintet vegyék igénybe
2018-ban a megyei kamara elnökeként és az országos kamara egyik döntéshozójaként eredménnyel vittem megvalósításig egy ötletemet, melynek az volt a célja, hogy a páciensek tudatosságát javítsuk, mikor ellátásra jelentkeznek és mindenki lehetőség szerint a panaszának, tüneteinek megfelelő ellátási szintet válassza szükség esetén, ne mindenki a sürgősségin kössön ki a legbanálisabb panaszával is. A kampány a „Válasszon okosan!” nevet
kapta és alapvető célja a sürgősségi ellátóhelyek terhelésének javítása, csökkentése volt. Egy rövid és eredményes pilot időszakot követően, melyet helyben Nyíregyházán futtattunk, a kampányt országos szintre emelte a kamara akkori elnöksége és a Magyar Gyógyszerészi Kamarával közös kampányban plakátokon és szórólapokon hívtuk fel a gyógyszertárakban és a sürgősségi, ügyeleti ellátóhelyeken, háziorvosi praxisokban a páciensek figyelmét arra, mikor melyik ellátóhelyet válasszák. A kampány szakmai megalapozottságát bizonyítja, hogy az idő próbáját is kiállta. 6 év elteltével, most mikor az Országos Mentőszolgálat vette át a háziorvosi ügyeletek működését, az általam megálmodott kamarai plakátkampányra megszólalásig hasonlító, azonos szakmai tartalmú plakátkampányba kezdtek az elmúlt hónapban az ügyeleti, sürgősségi ellátás támogatása, a tudatosabb döntés érdekében.
Séta az orvosommal tevékenység
A Séta az orvossal (Walk with a Doc) egy nemzetközi sétaprogram mindenki számára, aki szó szerint szeretne lépéseket tenni az egészségesebb életmód érdekében. Ez egy remek módja annak, hogy a résztvevők egy aktuális egészségügyi témát jobban megismerjenek, miközben közelebb kerülnek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt heti mozgásmennyiség – 150 perc közepes intenzitású edzés – teljesítéséhez. Mindeközben nagyszerű eszköz, hogy a résztvevők kimozduljanak, új barátságokat kössenek és élvezzék a séta minden előnyét. Aki egy könnyed sétálgatásra számít, annak csalódnia kell, az esemény célja ugyanis az ajánlásoknak megfelelően olyan mozgástartományban történő intenzívebb mozgás, ami már megerőltető, de még beszélgetni tud a résztvevő. Nemrégiben hirdettük meg az első ilyen eseményt a Facebookon és küldtünk ki róla hírlevelet a praxis pácienseinek, várjuk őket egy lendületes sétára Nyíregyházán a Bujtosi Városligetben.
Mozdulj Nyíregyháza program
A Mozdulj Nyíregyháza a nyíregyházi önkormányzat által szervezett program, amely rengeteg helyszínen, számos ingyenes mozgáslehetőséget biztosít a lakosságnak. Szenior tánctól, zumbán át gerinctornáig, vagy medical fitnesztől közösségi futáson át nordic walkingig mindenki megtalálhatja a neki leginkább alkalmas és hetirendjébe illeszthető ingyenes mozgásformát. Az életkor előrehaladtával az izomtömeg egyre csökken és vele párhuzamosan a krónikus degeneratív mozgásszervi betegségek, a csontritkulás is megjelenik. Ezen folyamatok ellen a legkönnyebb úgy tenni, hogy a páciens megőrzi a mobilitását, és rendszeres testmozgást végez. Korábban is felhívtuk a pácienseink figyelmét a Mozdulj Nyíregyháza program mozgáslehetőségeire, nemcsak annyi volt az orvosi tanács, hogy mozogjon többet. Mindenkinek az aktuális panaszához leginkább passzoló mozgásformát igyekeztünk találni. Miután szeptemberben Nyíregyháza önkormányzata is csatlakozott a „Mozgás receptre”programhoz, ezért a jövőben a program által biztosított ajánló szelvényeken tudunk majd a Mozdulj Nyíregyháza aktivitásaira „beutalni” betegeket.
Ultrahang képzettség megszerzése
Egy korábbi eszközbeszerzésünk és az NNGYK-n keresztüli eszközbeszerzés révén egy color Doppler vizsgálatra is alkalmas Sonoscape S6 és egy kézi, gyors vizsgálatra alkalmas BMV készülék segíti munkánkat. De mit ér az eszköz tudás nélkül? Az ultrahang jártasság kifejezetten egy olyan készség, amely csak gyakorlással és folyamatos gyakorlattal fejleszthető. Az első adandó alkalommal bejelentkeztem ezért egy tanfolyamra, amely kifejezetten a háziorvosok point-of-care ultrahang készségét hivatott megalapozni, fejleszteni. A tanfolyam óta gyakorta kapom kézbe a napi ellátás során a BMV ultrahang eszközt, amikor valamilyen gyanús és könnyen vizsgálható elváltozást találok a fizikális vizsgálat során. A képzés szervezői meghívták a résztvevőket egy aorta aneurysma szűrővizsgálati programba, így ezen program révén szűrjük előzetes behívást követően a praxis betegeit.
Helyi médiában szakértői tevékenység
A helyi média (városi, megyei televízió, megyei napilap, online sajtó, rádiók) gyakorta megkeres egy-egy aktuális egészségtémával (allergiaszezon, megfázások, kullancsszezon, javasolt szűrővizsgálatok, stb.) vagy ez ellátórendszert érintő változással kapcsolatban és kérik a szakember tanácsát, tájékoztatását. Én nagy örömmel szoktam eleget tenni ezeknek a megkereséseknek, hiszem ugyanis, hogy ezzel is hozzá tudok járulni a lakosság egészségértéséhez, egészség tudatosságához, nem utolsósorban az elkészült híradós anyagokat meg is osztjuk közösségi felületeinken, így még több emberhez eljut a mondandónk, anélkül, hogy nekünk aktívan tartalmat kelljen gyártanunk a napi munka mellett.
Weboldal
2008-ban mikor a praxist átvettem, az első olyan háziorvos voltam a városban, akinek weboldala is volt, akkor ugyanis azt láttam az a legfontosabb újszerű csatorna, ahol hatékonyan tudok kommunikálni a betegekkel és információt megosztani. Praxisunk weboldalán és a praxisközösség weboldalán igyekszünk tartani a kapcsolatot pácienseinkkel, bemutatni praxisunk, praxisközösségünk tevékenységét, aktivitásait és hasznos tanácsokat megosztani pácienseinkkel. A praxisnak külön időpontfoglaló felülete működik, ahol az adott panasznak, kérésnek megfelelően tudnak időpontot foglalni maguknak a páciensek üzemorvosi vizsgálatra, akut panasz vagy ellátás kérése esetén, gépjármű alkalmasságira tudnak időpontot foglalni, illetve a praxis működésében a lázas fertőző betegek telefonos előjegyzését jó ideje a rendelés utolsó órájában végezzük, így az online felületen is tudnak erre az időszakra foglalni maguknak. Életmódorvosi tevékenységem weboldala is készülőben, hamarosan aktiváljuk, ahol az életmódorvoslás 6 pillérének (táplálkozás, mozgás, stresszkezelés, alvás, szociális kapcsolatok, káros szenvedélyek) megfelelően gyűjtöttem össze tudományosan megalapozott tanácsaimat az életmódváltást tervezőknek.
Közösségi média (Facebook, Instagram, TikTok, Linkedin)
Praxisunknak és praxisközösségünknek is van Facebook oldala, jelenleg a praxis pácienseinek a legfontosabb csatornájának tartjuk. Ingyenes, sokan használják széles életkori csoportban és számos lehetőséget ad események meghirdetésére, célzott információk eljuttatására, olyan a praxis és a praxisközösség életét érintő aktuális információk megosztására, amelyre a statikus weboldal nem alkalmas.
A facebook mellett különösen a fiatalabb generáció megszólítására az Instagram és a TikTok tűnik az alkalmasabb platformnak, nemrégiben megkezdett életmódorvosi tevékenységemnek a facebook mellett ezen két csatornán tervezem a megjelenését videós tartalmak formájában, miután a social media felületeken egyre inkább a videós és képi tartalmak azok, amelyek megragadják a figyelmet, a kép mellett hosszú szövegeket – bármilyen hasznos információ is az – egyre kevésbé olvassák el az emberek. Ugyanezen információ videós tartalomként megjelenítve nagyságrendekkel jobb elérést biztosít. Így kénytelenek vagyunk mi is ezen trendhez alkalmazkodni.Az elsősorban „üzleti facebook”-ként emlegetett Linkedin-en is megtalálható vagyok, ez a felület elsősorban a döntően piaci alapon működő foglalkozás-egészségügyi tevékenységünket segíti.
YouTube csatorna
Praxisunknak jó ideje van youtube csatornája is, ahova rendszeresen feltöltöttem azokat a híradós anyagokat, amelyek a helyi média megkeresését követően készülnek. Felismerve azt, hogy a social media területén egyre nagyobb az igény a videós tartalmakra, ezért ahogy elkezdtem azokat elkészíteni ezen a csatornán is közzétesszük, hogy könnyen megosztható legyen.
E-mail
Praxisunkban már a kezdetektől gyűjtjük a páciensek email címét, bejelentkezési nyomtatványunkon is kérjük megadni az emailes és mobiltelefonos elérhetőséget. Ennek ellenére a COVID volt az, amely ennek a csatornának a használatában robbanásszerű változást hozott. Az oltásokra való jelentkezéshez mindenkinek meg kellett adnia egy email címet és mobiltelefonsszámot. Miután az oltás szervezésében oroszlánszerepe volt a háziorvosoknak, így ezen adatok nekünk is átadásra kerültek. Így jelenleg a praxis pácienseinek több mint 80 %-ának emailes és/vagy mobiltelefonos elérhetőségével rendelkezünk. A GDPR nem hozott túl sok könnyebbséget a páciensekkel történő kommunikációba, ezért a COVID elmúltával, mikor ezeket az elérhetőségeket nemcsak az oltásszervezésre, hanem más kommunikációra is használni szerettük volna, erről egy email körlevélben tájékoztattuk a pácienseket és kértük jelezzen vissza, aki nem ért egyet azzal, hogy emailes és mobiltelefonos elérhetőségét a praxisban történő kommunikációra használjuk. Elenyésző számban történt ilyen visszajelzés, így ezt követően jogszerűen használhatjuk már ezeket az adatokat. Emailen hívjuk fel a figyelmét pluszban pl. a mammográfiás vizsgálatra behívott betegeinknek. Emailen hívjuk be azokat a pácienseket, akikkel az indikátor rendszer visszajelzése alapján tennivalónk van. Szűrővizsgálatok szervezése kapcsán korcsoportos listákat leszűrve küldünk ki felhívásokat a szervezett szűrővizsgálaton történő részvételre. Alapvetően az email kommunikáció nagy előrelépést jelentett és sokkal költséghatékonyabb, mint a korábban használt postai levél alapú. Pácienseink megszokták és megszerették az emailes kommunikáció adta rugalmasságot, ma már gyakorta előfordul, hogy amennyiben nincs panaszuk, a rendszeres gyógyszerek felírását így kérik, vagy mielőtt ellátásra jönnének előzetesen megküldenek anyagokat, hogy legyen időm áttekinteni azt.
Tömeges sms
Miután az oltásszervezés kapcsán a mobiltelefonszámok is megadásra kerültek, ezért arról is nyilatkoztattuk betegeinket, így jogszerűen használhatjuk, kezelhetjük azt a praxisban történő kommunikációra. A mai világban a legkézenfekvőbb kommunikációs felület a mobiltelefon. Ez mindenkinek a kezében van, az arra érkező üzenetek, legyen az social media üzenet vagy sms azonnal szem előtt vannak. Azt tapasztaltuk azonban, hogy a social media szolgáltatók egyre inkább korlátot szabnak az eléréseknek, így használjuk az sms értesítést is mint gyors és rövid értesítési mód, amikor szűrővizsgálatra hívjuk be pl. az adott életkori csoportot. Tapasztalatunk a Seeme.hu szolgáltatóval van, nagyon könnyen és egyszerűen kezelhető a felülete, excel formátumban feltölthetőek a leszűrt pácienslisták az elérhetőségekkel és meglehetősen kedvező áron küldi ki a felületről a szolgáltató pár kattintást követően a rövid szöveges üzenetet.
Google Forms kérdőívek
A Google Űrlapok funkciójával könnyűszerrel összeállítható és aztán kiküldhető egy egyszerű kérdőív bármilyen témában megkérdezve a kitöltést vállaló páciensek véleményét. Alapvetően az Űrlapok funkciót használjuk mindemellett a szűrővizsgálatokra történő feljelentkezési felületként is, hiszen az adatok megadását követően az Elküld gombra kattintva beküldött válaszok egy Excel táblázatba kiexportálhatóak és könnyű vele tovább dolgozni.
Telefonközpont, üzenetrögzítő, VoIP
A COVID időszak hozta azt az igényt is, hogy növeljük a praxis bejövő csatornáit. Így a korábbi egy vonalas és egy mobiltelefonos elérhetőség mellé igényeltünk egy újabb vonalas számot és erre a számra üzembe helyeztünk egy üzenetrögzítős telefont. Így 0-24 óráig elérhetőek voltunk, bármikor is jutott eszébe a betegnek a rendszeres gyógyszereinek íratása. De amennyiben nem tudtak elérni bennünket is itt tudtak üzenetet hagyni, melyet legkésőbb másnap lehallgatva tudtunk reagálni rá. Sokszor kaptuk azt a kritikát is, hogy csak cseng a telefon és nem tudják, hogy miért nem vesszük fel. Ezért egy kolléga ajánlása alapján felvettük a kapcsolatot az Opennetworks szolgáltatóval, lecseréltük telefonjainkat VoIP hívásra is alkalmas telefonokra, és megrendeltük a cég VIPeX szolgáltatását, amelyet be tudunk az igényeinkre állítani. A híváskor tud választani a páciens, hogy az orvossal vagy az asszisztenssel szeretne beszélni, illetve hogy az üzenetrögzítőt szeretné igénybe venni. A rendszer bemondja azt is, ha vonalaink foglaltak, így egyértelművé téve a páciensek számára is t üzenetrögzítő.
Netdoktor páciens applikáció
Bátorítjuk pácienseinket az általunk használt medikai szoftver a Netdoktor által fejlesztett Netdoktor Páciens applikáció letöltésére. Az applikáción belül megkeres minket a páciens, mi visszaigazoljuk a kapcsolatot. Ezt követően már egy zárt csatornán tudunk kommunikálni egymással. Az app számos funkciója közül mi a gyógyszerigénylést és az online konzultációt használjuk, mely során akár dokumentumokat is küldhetünk egymásnak az alkalmazás biztonságos csatornáján keresztül, ezzel is védve a sokszor szenzitív információkat is tartalmazó adatcserét. A gyógyszerfelírás igénylésnek a lehetősége elsősorban a páciens állandó gyógyszereinek újrafelírását támogatja. A beteg gyógyszereit az app a Netdoktor szoftverből veszi át. Ha a kérést jóváhagyjuk, akkor a szükséges készítményekről elkészül az eRecept, azaz a vény feltöltődik az EESZT-be. Ezzel párhuzamosan a rendszer azonnal értesítést is küld a beteg számára, hogy mehet a patikába a készítményekért. Az app jól támogatja a telemedicinális ellátást, a célja nem a fizikális vizsgálat kiváltása, hanem sokkal inkább annak kiegészítése és a felesleges adminisztráció megszüntetése.
Várótermi infoscreen
A praxisba kerülésem második hónapjától van egy LCD infoscreen a váróban, hiszen hamar felismertem, hogy nagyon sok olyan információ van, amikor ugyanazt kell elmondani újra meg újra a pácienseknek, vagy olyan információt eljuttatni a várakozás ideje alatt, ami aktuálisan nem fontos a páciensnek, de az információ birtokában például legközelebb már tudja majd, hogy mely szakrendelésekre nem kell beutalót kérnie. Itt kerül megjelenítésre a szomszédos gyógyszertár havi akciós termékeinek listája, amivel segítünk a pácienseknek kihasználni az adott havi lehetőséget és csökkenteni a gyógyszerköltségeket. Az infoscreenen továbbá a kamara Válasszon okosan kampányának infografikáit is megjelenítjük, ezzel segítve, edukálva a pácienseket a mindig a panaszaik súlyosságának megfelelő ellátási szint választására.
Szórólap
Időnként a ma már „oldschool” csatornát is használjuk és az ellátási területünk postásának segítségével juttatunk el bemutatkozó anyagokat, szűrővizsgálatra történő felhívást, plakátokat az ellátási területünkre.
Összefoglaló
Összefoglalásképpen elmondható, hogy számos olyan eszköz és csatorna áll ma már a háziorvosok rendelkezésére, amellyel hatékonyan és egyszerűen tudnak kommunikálni a pácienseikkel. Meggyőződésem az, hogy a pályázatomban részletezett módszerek és eszközök - kisebb-nagyobb módosításokkal a helyi adottságokhoz - minden háziorvosi praxisban eredményesen alkalmazhatóak. Javaslom a kollégák számára fenti kommunikációs módszerek és eszközök alkalmazását, az eredményes és hatékony betegellátás érdekében.
És még egy valami, ami nagyon fontos. Tudni kell megszabni a határokat és ahhoz szigorúan ragaszkodni is. Mi transzparensen kommunikáljuk, hogy mik a praxis hivatalos kommunikációs csatornái és hogy a más csatornákon érkező megkereséseket nem tudjuk fogadni. Így figyelmen kívül hagyjuk a Messengeren (főleg a privát Messengeren), Viberen, sms-ben érkező megkereséseket. Fontos ennek tisztázása, önmagunk integritásának védelme, mert jó időbe tartott a mi praxisunkban is, míg ezeket a szabályokat elfogadták a páciensek és alkalmazkodtak hozzá.
A prevenció, a szűrővizsgálatokon való részvételre felhívás, az egészséges életmód propagálása, személyes példamutatás egy háziorvos legfontosabb feladatainak egyike. Munkánk hosszútávú eredményessége múlik az ezen tevékenységekbe fektetett energiákon. Szűrési tevékenységeink egy része jogszabályban meghatározott, vagy a finanszírozási rendszeren keresztül irányított. De mindig érdemes gondolkodni és kihasználni azokat a lehetőségeket, amik adódnak akár egy gyógyszergyár aktivitása, akár a város által biztosítva. És persze az sincs megtiltva egyetlen kollégának sem, hogy saját maga szervezzen aktivitást, mint ahogy azt mi tesszük az emlőultrahang és a Movember férfi szűrővizsgálati eseményeinken.