Az év legjobb prevenciós gyakorlatát folytató gyógyszerésze - KÜLÖNDÍJAS

Kovácsné Dr. Nagy Andrea
gyógyszerész,
Sanitas Gyógyszertár

Kovácsné Dr. Nagy Andrea pályázata

Szakmai bemutatkozás, motiváció

Kovácsné Dr Nagy Andrea vagyok, 45 éves szakgyógyszerész. Sárospatakon, a Sanitas Gyógyszertárban dolgozom beosztott szakgyógyszerészként.

Szakmai pályafutásom bemutatását egészen gyermekkoromtól kezdeném. Élt egyszer egy kislány, aki mert nagyot álmodni. Nem vágyott másra, minthogy segítsen az embereken, elesetteken, a betegek gyógyításáért éljen. Orvos szeretett volna lenni. Olyan csodálatos példa/példát mutató emberek árnyékában nőhetett fel, akik megmutatták az empátia és emberségesség erejét. Ők voltak a gyermekápolónők és a velük dolgozó gyermekorvosok. Édesanyám gyermekápolónőként dolgozott 40 évig a sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház akkor még működő Gyermekosztályán. Sok időt töltöttem ott, sok mindent láttam, és én magam is dolgoztam mellette és nővértársaival. Elhivatottságom megkérdőjelezhetetlen!

Tanulmányimat Sátoraljaújhelyen, a Kossuth Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskolában végeztem, általános ápoló és asszisztens szakon és szereztem érettségi vizsgát és szakmát (1998).

Ezt követően egy év kényszerpihenő következett. Ebben az egy évben dolgoztam a Gyermekosztályon, és készültem a következő felvételi vizsgákra…és jött a fordulópont! Egy véletlenül elcsípett beszélgetés két munkatárs között örökre megváltoztatta az életemet! Attól a pillanattól kezdve nem akartam mást, csak Gyógyszerésznek tanulni!

Következő évben felvételt nyertem a Debreceni Egyetem Orvos-, és Egészségtudományi Centrum, Gyógyszerész Karára (1999). Küzdelmes évek következtek, de nem ismertem a lehetetlent már akkoriban sem. 2006 – ban meg is kaptam kitartó munkám jutalmát, a gyógyszerész diplomám.

Azonnal munkába álltam, nagy lelkesedéssel láttam neki gyógyszerészi tevékenységemnek. A kommunikáció elsajátítása volt a legnehezebb feladat számomra, amit talán ma már el sem hinnének rólam. Ezért elsősorban annak fejlesztésére koncentráltam.

Többféle képzésen vettem részt, például 2010 Aszthma, allergia, COPD Gyógyszerészi Gondozási Program elméleti és gyakorlati akkreditált képzés. De belekóstoltam a Schüssler Tanácsadói képzésbe (2010) is, ami akkor reneszánszát élte.

2011 – től 2014 – ig számos szakmai versenyen mérettettem meg. Beleszerettem a versenyzésbe!

Ezt követően itt volt az ideje a szakképzésbe lépésnek.

  • 2015-2018 Szakgyógyszerész képzés; a Debreceni egyetemen, gyógyszertár vezetés, üzemeletetés szakon.
  • 2019 Sikeres Szakvizsga kiváló eredménnyel: „Életünk a pajzsmiriggyel!” – egy rendkívüli patikanap menedzsmentje.

2018– ban, a Sanitas Gyógyszertárban kezdtem meg működésemet, ahol lehetőséget kaptam, hogy kezembe vegyem a pajzsmirigybetegek alapszintű gyógyszerész gondozását, amely már egy ideje foglalkoztatott. Én magam is pajzsmirigy beteg lévén, pontosan tudom, hogy mit éreznek a betegek, mire van szükségük, és miben lehetnék segítségükre. A 2018– ban megrendezett Országos Patikanap keretein belül edukációs programmal, egyedi szakmai tanácsadással és kérdőíves felméréssel készültem. Ennek eredményeit a szakdolgozatomhoz fel is használtam.

További munkáim:

  • 2018 augusztus: „Életünk a pajzsmiriggyel” edukációs program a sátoraljaújhelyi könyvtárban.
  • 2019 Fűzérkomlós, Egészségnap: meghívott előadó: „Életünk a pajzsmiriggyel” edukációs előadás
  • 2020 február: Szeged, Gyógyszerészek a Jövőért Egyesület meghívására „Csecsemőtápszerek a gyógyszertári gyakorlatban” címmel pontszerző továbbképzést tartottam.
  • Aztán jött a Pandémia időszaka, és mások lettek a prioritások a szakmán belül, parkolópályára tettem a pajzsmirigybetegek gondozásával kapcsolatban a terveimet, de nem tettem le róla…
  • 2021 október: MOSZ „Év Gyógyszerésze” pályázat: a hosszú Pandémia után az első lehetőség volt arra, hogy kiadjam magamból a „bezártság” alatt megszerzett tapasztalatokat, „élményeket”, ismeretanyagot, gondolatokat. Két pályamunkával indultam, és egyenként mindkét pályamunkám 1. helyezést ért.
  • 2023 október: MOSZ „Év Gyógyszerésze” pályázat: Pályamunkámban bemutattam a pajzsmirigybetegek gyógyszerészi gondozásának szükségességét. A pajzsmirigybetegek elkötelezett hírnökeként léptem fel. 3. helyezést értem el.
  • Ezeken felül pályafutásom során gyógyszertári asszisztens és szakasszisztens jelölteket tanítottam és készítettem fel záróvizsgáikra, és az idén már gyógyszerészhallgatókat is fogadtam nyári szakmai gyakorlatra.

Ezek után mindenképpen szerettem volna elindítani a saját kis programomat egyelőre saját ellátási körzetemben. 2023 novemberében megszületett a „Pajzsmirigybetegek egymásért” edukációs programsorozat!

A jó gyakorlat bemutatása

Hogyan született meg a pajzsmirigybetegek gondozásának gondolata? Miért foglalkozom kiemelten a pajzsmirigy betegekkel? Miért olyan fontos ez számomra? Mert sorstársként tudom, milyen pajzsmirigy betegnek lenni ma Magyarországon. Nevezhetjük a meg nem értett kórnak, mivel nem kap annyi figyelmet, mint amennyit érdemelne. Nem vesznek minket, pajzsmirigybetegeket számos esetben komolyan, csak legyintenek apró-cseprő tüneteinkre, elsősorban általánosságuk miatt. Együtt élni és megélni az egyes típusokkal járó állapotokat nehéz feladat. Többek közt ez is motivációként szolgált. Továbbá a betegek hihetetlen száma, melyen én magam is meglepődtem a kutatásaim során.

A KSH 2019– es adatai szerint Magyarországon kb. 750 000 volt a pajzsmirigybeteg száma, amiből közel 630 000 alulműködés, és ez a szám azóta csak nőtt, mivel a Pandémia alatt újabb eseteket regisztráltak. Talán ma már megközelítjük az 1 milliós betegszámot is, habár azóta nem készült újabb felmérés. Csak hogy lássuk, mekkora ez a növekedés, 1999– ben ez a betegszám csupán kb. 96 000– re rúgott.

Ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a cukorbetegeket száma ma másfélmillió körül van hazánkban, akkor még inkább érthetetlen számomra, hogy miért nincs olyan prevenciós vagy edukációs program, amely segítséget nyújthatna ténylegesen ezeknek a betegeknek, miért nem kapnak elegendő figyelmet, hiszen népbetegségről van szó!

A különböző orvos szakmai csoportok véleménye merőben megoszlik az egész országot felölelő szűréssel kapcsolatban. 1996-ban volt egy kísérlet egy egész országot felölelő szűrés bevezetésére, de sajnos hamar dugába dőlt, mivel akkor még nem volt akkora a betegek száma, ami ezt indokolttá tette volna. Habár azóta jelentős a betegszám növekedés, mégsem indul újra a szűrőprogram, pedig igazából, most lenne rá szükség.

A prevenciónak, fontos szerepe lehetne az egyes pajzsmirigybetegségek időben történő felismerésében.

A pajzsmirigy betegségei ugyan ma még nem megelőzhetőek, de a korai felismerésében egy prevenciós program mindenképpen nagy segítségére lehetne a kezelő orvosnak. Az időfaktornak hatalmas jelentősége van! A tünetek általánossága, felismerhetőségének nehezítettsége megnehezíti a diagnózis felállítását. Minél előbb derül fény a problémára, annál hamarabb kezdődhet meg a kezelés, és javítható a betegek életminősége. Mint gyógyszerész ezért fontosnak tartanám a szűrővizsgálat bevezetését, még ha csak regionálisan is - mivel Magyarország pajzsmirigybeteg eloszlása nem egyenletes. Legsúlyosabb a helyzet az ország Észak–keleti, Keleti, valamint az Észak – nyugati régiójában. Ezek a régiók nagymértékben jódhiányosak, amely csak tovább rontja a helyzetet.

Kifejezett szűrővizsgálat, ami lehetővé tenné kimutatni a hajlamot talán csak genetikai szinten lehetséges, de szűrésnek egyéb módját is választhatjuk. Tudjuk azt, hogy vannak bizonyos tényezők, amelyek hajlamosítanak a betegség megjelenésére. Gondolok itt a családi halmozódásra, egyéb faktorokra, mint a stressz, kémiai vegyületek okozta kontamináció, táplálkozás, életmód, egyes gyógyszerek. A betegek kikérdezésével is értékes információkhoz jutunk. Panaszaik meghallgatásával, irányított beszélgetéssel képet kaphatunk a beteg aktuális állapotáról, amely alapján tanácsot adhatunk, hogy milyen irányra van szükség, hogy a továbbiakban mivel lehetünk segítségükre.

A pajzsmirigynek fontos feladata szervezetünk anyagcserefolyamatainak irányítása. Ha ebben a rendszerben zavar támad, sérül ezek működése is, és társbetegségek jelenhetnek meg. Leggyakrabban a II. típusú cukorbetegség megjelenése a jellemző, de a fiatal felnőtt betegek körében az inzulinrezisztencia okozhat problémát. Gyakran jelentkeznek a betegek a gyógyszertárban gasztrointesztinális problémákkal, laktózérzékenységgel, gluténérzékenységgel. Megjelenhetnek szív -, és érrendszeri betegségek is, mint szívritmuszavar, magasvérnyomás. Az autoimmun pajzsmirigy betegségtípusoknál (Hashimotó thyreoiditis, Graves – Basedow kór) gyakran újabb autoimmun társbetegség alakul ki, mint például a Lupus erythematus, rheumatoid arthritis. Mivel javarészt nők betegsége, különös gondot kell fordítani a fiatal felnőtt pajzsmirigybeteg nőkre, mivel esetükben a kezeletlen vagy fel nem ismert probléma komoly gondokat okozhat a gyermekvállalás terén: peteérési problémák, menstruációs zavarok, magzatmegtartási nehézségek, vetélés, koraszülés. A szűrés fontosságát nem tudom eléggé hangsúlyozni!

A gyógyszerész szerepe a pajzsmirigybetegek gyógyszerészi gondozásában:

Minden edukációs előadás alkalmával fontosnak tartottam kiemelni a résztvevők számára, hogy a gyógyszerész fontos szerepet tölthet be nemcsak a betegségük gyógyszeres kezelésének figyelemmel kísérésében, hanem egyéb módon is. A következő pontokban összefoglaltam azokat a prevenciós feladatokat, amelyeket fontosnak tartok a napi gyakorlat sokán és aktívan alkalmazom is azokat:

  • A legfontosabb a jó kommunikációs gyakorlat kialakítása, a beteg bizalmának elnyerése. A pajzsmirigybetegek döntő többsége nincs tisztában betegsége mibenlétével, mit is jelent az orvos által felállított diagnózis, hogyan dolgozza fel lelkileg mindezt. Többnyire bizalmatlanok a rossz tapasztalataik miatt. Biztosítanunk kell róla a betegeket, hogy hozzánk bizalommal fordulhatnak, és megértésre találnak!
  • A pajzsmirigy betegségeiben gyakran jellennek meg a táplálékintoleranciák. Fontos, hogy idejében felismerjük, mert jelentősen ronthatják az addig stabil beteg állapotát. Felismerésük könnyebb feladat, mert jellegzetes tünetekkel járnak. Az első, és leggyakoribb táplálékintolerancia a laktózérzékenység, felismerése a betegek számára is egyértelmű. Az viszont már a mi feladatunk is, hogy felhívjuk a figyelmüket arra, hogy a figyelmen kívül hagyott intolerancia milyen veszélyekkel járhat. Szerencsére ez az állapot könnyen bizonyítható és kezelhető. A másik gyakori és kissé nehezebben felismerhető intolerancia a gluténérzékenység, amely egy idő után kéz a kézben jár együtt a laktózintoleranciával. Megjelenhet részleges vagy teljes gluténérzékenység formájában. Felismerése nehezebb feladat. A pajzsmirigybetegek döntő többsége emésztési problémákkal küzd. Ha ez feltűnő méreteket ölt, különösen gluténtartamú étel fogyasztását követően, akkor célszerű a beteget a megfelelő helyre irányítanunk vizsgálat céljából. Mindkét intolerancitípusra találunk a gyógyszertárban otthon elvégezhető teszteket. Elsőként ezek elvégzését javaslom a vizsgálat menetének és módjának pontos ismertetésével. Ha ezek a tesztek pozitív eredményt hoznak, célszerű a beteget szakorvoshoz irányítani a vizsgálati eredmény pontosítása érdekében.

A pajzsmirigybetegeket ösztönözni kell a laktózmentes táplálkozásra, és ha nem is teljesen, de részben gluténmentes étrend kialakítására is abban az esetben is, ha egyelőre nincs erre utaló jel. Ez sokszor nehéz feladat, de pozitív megerősítéssel és szakmai érvekkel meggyőzhetőek. Mind a laktóz, mind a glutén kockázati tényezőként szerepelnek pajzsmirigybetegségek esetén.

  • A folyamatos vitamin-, és ásványi anyag pótlásra is figyelemmel kell lennünk. Vitaminok közül nagy szükségük van a folyamatos D3 – vitamin (3000 NE/nap) bevitelre, valamint C-vitaminra (500-1000 mg/nap). Legfontosabb ásványi anyag, amely óriási hatással van a pajzsmirigy működésére a Szelén (100 µg/nap). Akárcsak a pajzsmirigy, valamennyi anyagcserefolyamatunk fontos része. Elsősorban az autoimmun folyamat fellángolása esetén javasolt a kúraszerű alkalmazása, a gyulladásos folyamat mérséklődésének elősegítése érdekében.
  • Életmód, táplálkozás: A betegek döntő többsége (Alulműködés, Hashimotó thyreoiditis) állandó súlyproblémákkal küzd. Szélmalomharc, megnyerhetetlen küzdelem, ami elkeserítő. A legrosszabb amit tehetnek, ha a különböző divatdiéták valamelyikét próbálják követni. Ezek itt nem célravezetőek, sőt károsak is lehetnek. A legjobb tanács, amit adhatunk az, ha rendszeres étkezési szokásokat vezetnek be. Bizonyos ételcsoportokat kerülnek, pl.: K-betűs ételek. De tiltólistán vannak a goitrogén ételek csoportba tartozó is, amelyek fogyasztása gátolja a pajzsmirigy hormonjainak termelődését, valamint gátolják a hormonpótló terápia hatásosságát. Tejtermékek fogyasztása fontos, joghurt, kefír, tej, lehetőleg laktózmentesen. A kenyér és egyéb pékárú fogyasztását minimalizálni, és lehetőség szerint törekedni kell az elhagyására. Bár erre sokan nem képesek. Már a rendszeresség bevezetése az étkezési szokásokban is segíti a testsúly karbantartását és normalizálja a betegek emésztését.
  • A betegség súlyosságától függően társbetegségek jelenhetnek meg, úgy, mint inzulin rezisztencia, II. tipusú cukorbetegség - komoly kockázati tényezőként szerepelnek ezen betegségek kialakulásában a pajzsmirigy helytelen működése. Teljes szénhidrát megvonásra nincs szükség, de mindenképpen szükséges a szénhidrátbevitel csökkentése. Sajnos a magyar lakosság nem szereti a szénhidrátmentes táplálkozást, és csak kevesen tudják/akarják betartani a sokszor annyira nem is egyszerű diétát.
  • A rendszeres testmozgás sarkalatos pont. Az állandó hajtás, túlórák, stressz, és már nincs idő mozgásra, vagy már úgy érzik a betegek, erre nincs kapacitásuk. De a betegég miatt kialakuló ízületi fájdalmak, levertség, olykor depresszív hagulatingadozások is gátként szolgálnak. A beteg környezete segíthetne ezen változtatni, de sokszor a család sem megértő. Ebben is segíthetünk, felvilágosítást adhatnánk a közvetlen családtagoknak, hogy világossá válhasson számukra ennek jelentősége és egyben nehézsége is.
  • Önvizsgálat - Az önvizsgálat egy lehetőségét, melyre a betegek megtaníthatóak, akár az orvos, akár a gyógyszerészi gondozást végző gyógyszerész által is. Ez egy rendkívül egyszerű, tapintásos módszer, amelyet a betegek önmaguk el tudnak végezni otthonukban is. Otthon, a tükör előtt állva, egy pohár vízzel készülünk fel az önvizsgálatra. A beteg kortyol a pohár vízből, azt a szájában tartja. Fejét hátra hajtja, ameddig csak tudja, miközben a tükör előtt áll. Kezét a gége két oldalára téve, ujjaival tapintva lenyeli a szájában tartott vizet, és eközben – amennyibe van kóros megnagyobbodás, ami eddig nem volt jelen vagy méretváltozás állt be – érzékelheti a kétoldali egyenlőtlenségeket. Havonta egyszer megismételve ezt az egyszerű önvizsgálatot, akár már a pajzsmirigybetegséggel rendelkező egyén is érzékelheti, ha az egyensúlya felborul, és a szokásos kontrollvizsgálat előtt soron kívül tud szakszerű segítséget kérni.

A pajzsmirigybetegek gyógyszerészi gondozása ugyanúgy fontos feladatunk, mint bármilyen más beteg esetében. Egy tartalmas beszélgetésből nagyon sokat megtudhatunk a beteg állapotáról, kezelésének aktualitásáról. Megoszthatnak velünk olyan fontos információt, amelyet el sem mondtak a szakorvosuknak, mert nem tartották fontosnak, vagy egyszerűen csak nem jutott eszükbe. Gyakran előfordul, hogy maga a beteg keres fel konkrét panasszal, tünetekkel és kéri a tanácsomat, véleményemet, mielőtt orvoshoz fordulnak.

A pajzsmirigybetegek azok, akiknek lelki világát, valamint azt, hogy hogyan élik meg a betegségüket, számos esetben maguk a környezetük sem érti. Bizonytalanságukat, elkeseredettségüket, meg nem értettségüket a közöny még jobban fokozza. A lelki támogatás és pszichés vezetés a gyógyszerészi oldalról hatalmas biztonságérzetet és nyugalmat adhat a betegek számára, támaszkodva eddigi tapasztalatimra.

Pácienstörténetek bemutatása

A sok közül négy páciensem történetét szeretném bemutatni, akiknek segítségére lehettem, és akiknek az esete nagy hatással volt rám és szakmai elkötelezettségemre. Két felnőtt és két gyermekkorú beteg kortörténetének bemutatásával szeretném a gyógyszerészek szerepét bemutatni és kiemelni a pajzsmirigybetegségek felismerésében:

  • Az első beteg 50 – es éveiben járó hölgy, aki felkeltette az érdeklődésemet, és elsőként erősíttet meg az elgondolásom véghezvitelében. Egyik rendszeres, visszatérő páciensem volt. Minden hónapban nálam váltotta ki a rendszeres gyógyszereit, és feltűnt nekem, hogy soha nem látom a szemét, mert annyira duzzadtak a szemhéjai, kissé puffadt az orcája is. Miután sikerült a bizalmát elnyernem, rákérdeztem, hogy mióta ilyen oedemás a szemhéja, mert soha nem láttam még a szeme színét. Elmondása szerint 1-2 év ilyen duzzadt, nem tudja miért, a háziorvosa arra gondolt, hogy talán a szívproblémájára vezethető vissza. Nem egy tipikus pajzsmirigy alulműködéssel küzdő beteg képét mutatta, de megkértem, mivel már úgy is régen volt laborban, és egyéb panaszai is a pajzsmirigy alulműködésére utaltak, kértem, kérjen a háziorvosától egy beutalót úgy, hogy a pajzsmirigy működésére vonatkozó faktor is szerepeljen rajta (TSH – thyreoid stimuláló hormon), mert talán ott keresendő a probléma. Az eredmény mindkettőnk számára meglepő volt: a beteg TSH értéke 100 mIU/l eredményt hozott. (értékhatár: 0,4-4,2 mIU/l). Ritkán lehet ekkora értéket látni, nagyon megdöbbentő volt. Egyértelmű volt a háziorvosa számára is, hogy nagyon súlyos alulműködéssel állunk szemben. Természetesen azonnal endokrinológushoz irányította az orvosa, megkezdődött a kezelése. Később a szakorvosi vizsgálatok során kiderült, hogy hypothyreosisban – pajzsmirigy alulműködésben - szenved. A magas TSH szint ellenére a pajzsmirigy hormonszintek közül a T4 értékében volt csak minimális eltérés. (a T3 csak egyetlen esetben tér el, amennyiben az agyalapi mirigy működésében támad zavar). További beszélgetésein során kiderült, hogy végül is voltak egyéb tünetei is, és ezek külön-külön el is hangzottak az orvosnál, de mivel annyira általánosak, nem lehetett ilyen módon következtetést levonni. Hálás volt a segítségért, de sajnos nem tudtam végig követni a kezelését, mert új helyen kezdtem meg a működésemet. Körülbelül 3 év múlva találkoztam vele legközelebb, és örömmel láttam, milyen gyönyörű barna szeme van! Az arca kisimult, és már nem láttam rajta azokat a jellegzetes tüneteket, ahonnan annak idején elindultunk…
  • A második eset a túlműködő beteg tipikus példáját tárta elém. Egy fiatal, 30-as évei vége felé járó hölgy állt meg egy nap a tárám előtt a férjével, gyógyszereket szerettek volna kiváltani. Láttam a hölgyön, hogy nagyon zaklatott, kisírt szemekkel próbált uralkodni magán, úgy láttam szüksége van néhány kedves szóra, hogy kicsit megnyugodjon. Beszélgetni kezdtünk. Akkor tudta meg, hogy pajzsmirigy túlműködése van, forró göböket is találtak a nyakában, és teljesen el volt keseredve. Több hetes kivizsgálásokon volt túl, a tünetei teljesen felborították az életét, következményként komoly szívritmuszavarral és magas pulzusszámmal kellet megküzdeni, ami megrémítette. Emellett állandóan fáradt. Viszonylag későn került szakorvosi kéz alá is, mert addigra már több mint 10 kg – ot fogyott rövid idő alatt (az egyébként is vékony testalkatú hölgy), miközben az étvágya jó. Olyan gyorsan beszélt, hogy alig volt követhető a gondolatmenete, folyamatosan pörgött a mindennapokban is, mégsem tudott aludni és még sorolhatnám a számtalan tünetet, melyek egyértelműen a pajzsmirigy túlműködés jelei voltak. Mivel nem kapott kellő felvilágosítást az állapotáról (félelem az orvosától, időhiány), nem tudta megjegyezni mi az a forró göb, a ráktól való félelemtől reszketve állt előttem. Leültünk, és beszélgettünk egy kicsit. Kompetenciahatárokat szigorúan betartva elmagyaráztam neki, mit is jelent az, amikor valakinek pajzsmirigy túlműködése van, milyen tüneteket tapasztalnak a betegek, mivel jár maga a betegség, milyen eredményt fog hozni várhatóan a szakorvos által kiírt gyógyszeres terápia. Ő mit tehet annak érdekében, hogy minél előbbi legyen a javulás, hogyan változtasson az életmódján (ami soha nem könnyű feladat), és én, mint gyógyszerész ehhez hogyan járulhatok hozzá; megfelelő és kötelezően szedendő vitaminok, ásványi anyagok kiválasztása, életmód -, és táplálkozási tanácsok.
  • A harmadik tanulságos eset egy 16 éves tinédzser lány. A kislánynak veleszületett atópiás dermatitisze, gyermekkori szezonális asztma bronchialae–ja és nagyfokú pollenallergiája van, amely a hormonális változással fellángolt, ezenkívül a fejbőrén seborrhoea is található egyes helyeken. Megfigyelték, hogy menstruáció előtt pár nappal, valamint az átlagosnál nagyobb stressz hatására ezen panaszai felerősödnek. Jól együttműködő páciens, tüneteit kordában tudja tartani. Az utóbbi pár hétben megfigyelték, hogy a hajhullás már olyan méreteket öltött, amely miatt az egyébként dús haja jelentősen megritkult és az elmúlt 1 évben súlygyarapodás is megfigyelhető, pedig életvitele, étkezési szokásai nem tértek el a megszokottól. Az édesanyjával jó a kapcsolatom, a vele folytatott beszélgetésből kiderült, hogy a családi halmozódás óriási szerepet játszik az ifjú hölgy esetében. Mivel édesanyja Hashimotó thyreoidisben szenved a kislány születése óta, és tudjuk, hogy maga a betegség nem örökletes, de hajlam mégis átörökíthető. Gyermekorvoshoz irányítottam Őket a beszélgetésünket követően, és hamarosan laborvizsgálatra és nyaki ultrahangra is eljutottak. A kislány TSH szintje enyhén emelkedettebb szintet mutatott, a nyaki ultrahang pedig negatív eredményt. Mivel tinédzser korban a tomboló hormonok miatt emelkedettebb egy tinédzserikorú személy TSH értéke, a családi anamnézis miatt mindenképpen endokrinológia vizsgálatot kért a gyermekorvos. Ennek során endokrinológiai laborvizsgálat során kiderült, hogy az anti – TPO (pajzsmirigy elleni antitestek) rendkívüli nagy számban van jelen a vérében. Ugyan, még nem támadták meg a pajzsmirigy szövetét, a közeljövőben várható a Hashimotó thyreoiditis berobbanása. Mivel gimnáziumi tanulóról van szó, rendkívül nagy stressznek kitéve, fokozott figyelmet kell rá fordítani. Az endokrinológia gondozásba vette, és fél évente ellenőrzésre kell járnia. Egyelőre nincs szükség hormonpótlásra. Viszont naponta szelént, D-vitamint, és nagy dózisú C – vitamint kell szednie rendszeresen. Jelenleg állapota kielégítő, a hajhullás jelentősen csökkent.
  • A negyedik kis páciens a jelenlegi legfiatalabb Hashimotó thyreoiditis – szel diagnosztizált kislány. A kislány 10 éves. Évek óta komoly súlyproblémákkal küzd, amely már eddig is jelentősen megnehezítette a mindennapi életét. A szülei igyekeznek megfelelően táplálni, egészséges ételeket főzni, zöldséget, gyümölcsöt vinni az étrendjébe, de egy 10 éves kislánnyal ez nem könnyű feladat. Egyszer sikerült a súlyát normalizálni, de azóta újra felszedett pár kilogrammot, és az étkezési szokásai is újra rossz irányt vettek. Az édesanyja nagyon aggódott érte, tanácsot kért, hogy miként tudna újra fordítani a rossz szokásokon. Közben a kislány sokszor volt beteg, nehezen gyógyult meg az enyhe felsőlégúti betegségekből is. Fül – orr – gégészeti vizsgálatok negatív eredményt hoztak. Ismerve a pajzsmirigy betegséggel küzdők iránti elkötelezettségemet, édesanyja rákérdezett, szerintem lehetséges e, hogy esetleg ott kell keresni a probléma gyökerét: testsúlygyarapodás, alvási problémák, szorongás stb. Nem vetettem el a lehetőséget, megerősítettem abban, hogy a gyermekorvossal konzultálnia kellene, és majd Ő dönt az esetleges vizsgálatokról. Az eredmények meglepőek voltak. A kislány TSH értéke jelentős emelkedést mutat, amely már abszolút a kóros tartományban esik, az anti – TPO értéke (amelyet az édesanyja magánlaborban végeztetett el még a szakorvosi vizsgálat előtt) is rendkívül magas értéket mutatott. Egyértelművé vált, hogy endokrinológiai segítségre van szükségük. Jelenleg minimális hormonpótló terápiában részesül, valamint szelén (50µg), D-, és C- vitamin pótlásban. A táplálkozással kapcsolatos tudnivalókkal én láttam el a kislány szüleit.

És még sorolhatnám azokat az eseteket, amelyek felderítésében szerencsém volt részt venni, mint csendes közreműködő, egy suttogó, ezzel hozzájárulva életek megváltozásához!

Szükség van a programra, ez abszolút világossá vált számomra, de a beteljesülésre várnom kellett, mert a Pandémia – mint sok minden mást is – ezt is felülírta. De ez alatt az idő alatt sem tétlenkedtem, mint a pajzsmirigybetegek helyi mentora igyekeztem a segítségükre lenni a továbbiakban is. Azalatt az idő alatt a környezetemben élő pajzsmirigybetegek között szép lassan elterjedt szájról – szájra, hogy hozzám fordulhatnak tanácsért.

2023 telén aztán eljött az én időm! Mivel a programot függetlenül, a szabadidőmben szerettem volna megvalósítani, kerestem a lehetőséget, hogyan juthatnék helyszínhez, lehetőleg költségmentes formában. 2023 novemberében be is kopogott az ajtómon a lehetőség…

A jó gyakorlat újszerűségének bemutatása

A pajzsmirigybetegek gyógyszerészi gondozása, valamint a betegek edukációja, fontos részét képezi a napi gyógyszerészi munkámnak. Küldetésemnek érzem a betegek a felkarolását, terápiájuk követését, szaktanácsokkal való ellátásukat. Hivatalosan kidolgozott gyógyszerészi gondozási program, protokoll jelenleg (még) nem áll rendelkezésre ehhez a tevékenységhez, így az alapszintű gyógyszerész gondozás keretei közé sorolom a tevékenységemet.

Hogy a pajzsmirigy betegségeivel kapcsolatban megszerzett ismereteim segítségével kiteljesedhessek, és megismertethessem a betegeket azzal a lehetőséggel, hogy problémáikkal, panaszaikkal fordulhatnak gyógyszerészükhöz is, 2018- ban nyílt elsőként lehetőségem a már említett Patikanap keretében, amellyel elindult egy kommunikáció gyógyszerész és betege között. Ennek kapcsán döbbentem rá első alkalommal, hogy mennyire mellőzött betegcsoportról van szó, holott óriási lenne az igényük a figyelemre, tanácsokra. Azt éreztem, hogy a pajzsmirigybetegeknek egyéb panaszaikkal, kérdéseikkel nincs kihez fordulniuk, holott számuk vészesen nő az utóbbi 10 évben.

Szükségét éreztem annak, mint sorstárs is, hogy kísérletet tegyek arra, hogy elindítsak egy kezdeményezést, amely felhívhatja a betegek figyelmét is arra, hogy van „fény az alagút végén”! Van, aki figyel rájuk!

Első elképzelésem szerint egy klub létrehozásában gondolkodtam a pajzsmirigybetegek számára, és ennek keretein belül 2 havonta klub gyűlések során tapasztalatokat cserélnének a betegek egymással, megbeszélnénk a felmerülő problémákat és szakmai tanáccsal szolgálnék számukra. De, mint kiderült, ez messze menőleg a jövőbe mutató lépés, mert elsőként a betegek bizalmát kell elnyernem ahhoz, hogy ide eljuthassunk.

A második lehetőség mellett döntöttem, és megszületett a „Pajzsmirigybetegek egymásért!” edukációs programsorozat, ami sokkal megvalósíthatóbbnak tűnt. A terv készen állt, már csak a helyet kellett megtalálnom hozzá.

2023 novemberében meghívást kaptam a sárospataki Cukorbetegek klubjának évzáró gyűlésére meghívott előadóként, amely a sárospataki EFI (Egészségfejlesztési Iroda) fiatal csapata szervezésében zajlott a helyi Rendelőintézetben. Itt az előadás végén a szervezőkkel beszélgetve felvetettem a születőben lévő prevenciós, edukációs programomat, amelynek már csak a helyhiány szab gátat. Az EFI csapata pedig éppen azon gondolkodott, milyen programmal lehetne frissíteni a prevenciós programjaikat. Meglepetésemre felajánlották a helyet, és felvették a prevenciós programjaik sorába a „Pajzsmirigybetegek egymásért!” edukációs programsorozatom a 2024–es évre.

A programsorozat tananyagát öt edukációs előadásra bontottam fel. E pályázat beküldéséig 4 előadás zajlott le, önmagához, és innovatív jellegéhez képest is sikeresen. A pajzsmirigy betegségeit típusokra és előadásokra bontva, részletesen, érthető, laikus nyelven, power point diák segítségével illusztrálva mutattam be az érdeklődőknek. Ennek összeállításában, a kutatásban kizárólag én vettem részt. A sárospataki EFI kizárólag az általam megszerkesztett, a programot hirdető plakát online terjesztésében, a helyszín ingyenes biztosításával, valamint a megfelelő technika biztosításával segítette munkámat, mindenféle anyagi hozzájárulás nélkül, részemről is. Ezért nem lehet elég hálás.

Az előadások interaktívak, a résztvevők bármikor félbeszakíthatnak, kérdezhetnek, és kérdeznek is! A program tartalma előadásokra bontva a következő pontokban olvasható:

  • Az 1. előadás januárban zajlott, amely majdnem napra pontosan a Pajzsmirigybetegek világnapjára (január 15.) esett. Bemutatkoztam, felvázoltam miről szól a Program, és mint gyógyszerész, miként veszek részt ebben a tevékenységben. Bemutattam a pajzsmirigyet, mint szervezetünk karmesterét. Felvázoltam a működését, hormonjait, azok termelődésének szabályozását, hogyan irányítják szerveztünk szinte valamennyi anyagcserefolyamatát. Beszéltünk a pajzsmirigybetegségek elfordulási gyakoriságáról, mi okozhatja a betegek számának növekedését, milyen okok vezethetnek a pajzsmirigy működésének felborulásához. Mikor forduljanak orvoshoz, ott milyen vizsgálatokra számíthatnak, és azok eredményeiből mire tud az orvos következtetni. Felhívtam a figyelmet az internet veszélyeire, az öndiagnosztika hibájára, amelybe sokan könnyedén beleesnek. Természetesen vannak hasznos és biztonságos weboldalak, amelyekről hitelesen tájékozódhatunk, de avatatlan szem nehezen tudja ezeket kiszűrni.
  • A 2. előadással áprilisban jelentkeztem, amikor a pajzsmirigy alulműködéséről tanultunk. Ez a leggyakoribb típus, itt már kicsivel többen jelentek meg, mint első alkalommal. Pár perces ismétlést követően megbeszéltük a pajzsmirigy alulműködés tüneteit. Mikor forduljon a beteg orvoshoz és milyen vizsgálatokra kell számítania, legyen az fizikális, laboratóriumi és/vagy műszeres vizsgálat. Megtanultuk az önvizsgálat módszerét, amelyet mi magunk is elvégezhetünk, egy egyszerű tapintásos fizikális vizsgálatot. Beszéltünk a kezelési lehetőségekről, valamint, ami csaknem ugyan olyan fontos a táplálkozási és életmódbéli változtatásokról. A megfelelő vitaminpótlásról, ásványi anyagok pótlásáról.
  • A 3. előadás programja az autoimmun pajzsmirigy gyulladást, a Hashimotó thyreoiditist célozta meg, hasonló érdeklődőszámmal. Mivel átfedés volt az előző előadással, ezért annak tartalmát is beleszőttem az előadás menetébe. Gyakoriságának növekedésével fontos volt kiemelni e típus jelentőségét, mert elsősorban a fiatal felnőtteket érinti manapság, azon belül is a fogamzóképes korban lévő nőket, valamint a serdülő lányokat. Ennek jelentőségérő sokat beszéltünk. A kezelési lehetőségeken túl kiemeltem az életmód és táplálkozás jelentőségét. Főleg a táplálkozásét, mivel jelentősen befolyásolja a betegség lefolyását.
  • A 4. előadás alkalmával a harmadik előadás anyaga került újra programra tűzve, mert sokan nem tudtak megjelenni az júniusi előadáson, és közkívánatra megismételtem. Szívesen tettem ennek a kérésnek eleget, mert ez már azt mutatja, hogy sikerült felkelteni a környezetemben elő pajzsmirigybetegek érdeklődését, és a vízhangja is a vártnak megfelelő volt a lakosság körében.
  • Az 5. előadás, amelyre majd november végén kerül sor, a pajzsmirigy túlműködéséről fog szólni. Ennek az anyagnak a kidolgozása és a kutató munka még előttem áll.

A 2024-es évre ezt az 5 előadást terveztem, de 2025-ben tovább folytatom. Terveim között szerepel az egyes fontosabb témák kiemelése és részletesebb megtárgyalása, mint például a helyes táplálkozás.

„Pajzsmirigybeteg egymásért!” edukációs programsorozat társadalmi és szakmai jelentősége

Innovatív jellegéből adódóan potenciálisan gyógyszerészi gondozási program lehetőségét látom benne. Tisztában vagyok vele, hogy ez egyetlen embernek óriási feladat, de már eddig is sok munkát fektettem abba, hogy a pajzsmirigybetegek segítségére legyek. Ezáltal nemcsak saját szakmai fejlődésemet segítem elő, és egyúttal irányítom szakmai figyelmemet ezen betegcsoport felé, hanem fel is hívom a figyelmet arra, hogy ennek a napjainkban oly nagy betegszámmal rendelkező népbetegségnek nagyobb szakmai figyelmet harcoljak ki legalább a gyógyszerész szakmai körökben.

A Program jelentősége és társadalmi haszna túlmutat egyetlen ember által végzett munkán. A Program kiterjesztése egész Magyarország területére a végső cél, amely messze a jövőbemutató elképzelés. Ehhez mindenképpen szükség van a gyógyszerész szakmai csoportok közreműködésére, hogy hasznosságát és jelentőségét széles körben megismertethessem.

Ahhoz, hogy eddigi munkám még tovább fejlődhessen, arra van szükség, hogy máshová is eljuttathassam a megszerzett ismereteimet, ne csak a saját ellátási körzetemre korlátozódjak. A közeljövőben, egyelőre megcélzom a környezetemben lévő városokat, településeket, mert hiszem, hogy máshol is szívesen látnák a programot. Gondolnom kell azokra a betegekre is, akik talán a mozgásukban való korlátozottság, vagy munkaidő beosztás miatt nem tudtak eddig részt venni az előadásokon, pedig nagy szükségük lett volna rá. A mobilitásom fokozását tervezem ehhez a közeljövőben.

Valamint szeretném elérni azt is, hogy ezzel a pályázattal felhívjam az egyes gyógyszerész szakmai csoportok figyelmét arra, hogy ilyen jellegű továbbképzésre is szüksége van a gyógyszerész továbbképzések során, valamint a gyógyszertári szakasszisztens képzésben is. Ebben szívesen lennék a szakma segítségére, mert úgy érzem erre a megszerzett és szakmai körökben is helyt álló tudásra szükség van.